Zbigniew Dworak

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zbigniew Dworak
Abigniew dworak.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 października,1942
Posądza
Data i miejsce śmierci 13 czerwca 2013
Narodowość Polska
nic nie znaleziono


Tadeusz Zbigniew Dworak (ur. 14 października 1942 w Posądzy. zm. 13 czerwca 2013) – profesor nadzwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej, pisarz, autor opowiadań science fiction, autor i współautor 8 książek popularnonaukowych, 150 publikacji przeglądowych i popularnonaukowych, recenzent 85 książek naukowych i popularnonaukowych, a także tłumacz wielu zagranicznych publikacji i książek popularnonaukowych.

Studiował fizykę i astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. Po uzyskaniu stopnia doktora pracował w Obserwatorium Astronomicznym UJ, później w Zakładzie Meteorologii Kosmicznej IMGW, następnie w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie.

Debiutem literackim Dworaka było słuchowisko Temida, napisane wspólnie z Romanem Danakiem, nadane w 1967 przez krakowską rozgłośnię Polskiego Radia i opublikowane (pod pseudonimem Zbigniew Skawski) w "Młodym Techniku" rok później. Publikował później również w czasopismach "Wiedza i Życie" i "Razem". Debiutem książkowym Danaka i Dworaka był zbiór opowiadań Jana Ciągwy władza nad materią. Jego utwory tłumaczone były na esperanto i język węgierski.

Podpisywał swoje utwory także jako Zbigniew T. Dworak.

Spis treści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Książki popularnonaukowe

  • Świat planet (1979)
  • Astrologia. Astronomia. Astrofizyka (1980)
  • Z astronomią za pan brat (1985)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony