Wizje alternatywne - seria

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł oryginalnych antologii opowiadań polskich, pisanych na zamówienie selekcjonera, Wojtka Sedeńki. Idea realizacji pierwszej antologii zrodziła się z chwilą likwidacji cenzury komunistycznej w 1990 roku. Redaktor antologii zwrócił się z propozycją napisania opowiadań do czołowych wówczas autorów polskich i wschodzących gwiazd jak Ziemkiewicz i Sapkowski. Opowiadania zgodziło się wydać jedno z pierwszych prywatnych wydawnictw, białostocki Arax, gdzie redaktorami byli Andrzej Bałakirew i Wiktor Bukato. Tom został wydany w rekordowym - jak na tamte lata - czasie trzech miesięcy. Kilka opowiadań zyskało wielką popularność - Muzykanci Andrzeja Sapkowskiego otrzymało rok później prestiżową i mainstreamową nagrodę literacka im. Natalii Dall, a Szosa na Zaleszczyki Rafała Ziemkiewicza do dzisiaj jest uznawana za jedno z ważniejszych opowiadań w polskiej fantastyce.

Wszystkie opowiadania zamieszczone w tych antologiach były pierwodrukami.

WA1.jpeg

Dystrybucja antologii, wydanej w nakładzie 20 tysięcy, mocno jednak kulała (choć książka jest dziś nieosiągalna i bardzo poszukiwana) i nie była dostępna na terenie całego kraju. Redaktor antologii, za namową Sapkowskiego poprosił o opowiadania do kolejnego tomu, o tematyce religijnej, który jednak nie miał otrzymać tytułu Wizje alternatywne, a Czarna msza. Antologia ukazała się w 1992 roku nakładem Rebisu. Od razu też, ze względu na zainteresowanie czytelników Dom Wydawniczy Rebis wyraził chęć wydania Wizji alternatywnych 2. Ponieważ wydawnictwo przechodziło wówczas kryzys i rozpadło się na Rebis i Zysk i S-ka, antologia ukazała się w Wydawnictwie Zysk i S-ka z pewnym opóźnieniem.

Kolejne tomy, 3,4,5 i 6 ukazywały się już w Wydawnictwie Solaris, gdzie selekcjoner pracował jako redaktor naczelny.

Na serię składają się tomy:

Łącznie w sześciu tomach WA oraz w tematycznej antologii Czarna msza ukazało się 69 opowiadań (najwięcej Jacek Dukaj i Krzysztof Kochański - po 5), fragmentów powieści i mikropowieści, następujących 36 autorów:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony