William Gibson

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
William Gibson
Gibson.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 marca,1948
Conway
Narodowość USA
Ważne dzieła Neuromancer
Nagrody
Hugo, Nebula

, Locus


William Gibson (ur. 17 marca 1948 w Conway w stanie Karolina Południowa) – amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku.

W wieku dziewiętnastu lat – uciekając przed poborem – opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Kanadzie. Obecnie mieszka w Vancouver, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest nazywany ojcem cyberpunku – nowego gatunku literatury science fiction, wizjonerem, który stworzył słowo "cyberprzestrzeń" i opisał koncepcję internetu i wirtualnej rzeczywistości na długo przed powstaniem tych technologii.

Jego książki to mieszanka przeróżnych folklorów, miejskich legend i wiedzy technicznej. Są one studium nad świadomością społeczną i popkulturą.

William Gibson jest też twórcą licznych opowiadań, powieści, esejów, artykułów rodzajowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych; m.in. jest autorem scenariuszy do filmów Obcy 3 (wersja zrealizowana różni się znacznie od scenariusza Gibsona) i Johnny Mnemonic, oraz do dwóch odcinków serialu Z Archiwum X: Kill Switch (sezon 5., odcinek 11.) oraz First Person Shooter (sezon 7., odcinek 13.)

Spis treści

Bridge Trilogy

cykl Trylogia Mostu

Neuromancer

cykl Trylogia Ciągu

Pattern Recognition

cykl Rozpoznanie wzorca

The Peripheral

  • 1 The Peripheral (2014) - Peryferal
  • 2 Agency (2020)

Powieści

Zbiory opowiadań

Omnibusy

  • Neiromant (1997)

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony