W dół do ziemi. Czas przemian

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
W dół do ziemi. Czas przemian

Robert Silverberg
Downward to the Earth. A Time of Changes

W dol do ziemi2.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1970
I wydanie polskie 2008
Wydawca Solaris
Przekład Irena Lipińska,
Autor okładki Tomasz Maroński
Seria wydawnicza Klasyka Science Fiction
Oprawa twarda
ISBN 9788375900156
Kupisz w: Solarisnet.pl

Dwie wyśmienite, kultowe powieści wielkiego mistrza science fictiuon – w jednym tomie. Oba utwory są odrębne, ale łączy je je jedno: ich bohaterowie są outsiderami w swoich społeczeństwach i próbują sięgnąć prawdy poprzez wewnętrzną przemianę.

W DÓŁ, DO ZIEMI Świat Holmana to planeta eksploatowana przez wielkie korporacje. Do czasu, gdy okazuje się, że wykorzystywane do niewolniczej pracy tubylcze gatunki: nildory i sulidory są inteligentne. Na planetę zostaje nałożona kwarantanna, władza wraca do rąk tubylców. Gundersen, były pracownik korporacji, wraca na Świat Holmana gnany ciekawością i obsesją na punkcie miejscowej cywilizacji i religijnego obrządku ponownych narodzin. Spotyka wielu swoich dawnych przyjaciół i odkrywa wielką tajemnicę nildorów.

CZAS PRZEMIAN Ludzka kolonia na nieprzyjaznej, ubogiej planecie Borthan, pozbawiona kontaktu z Ziemią, wypracowała niespotykany nigdzie indziej system społeczny. Człowiek jest w niej skazany na samotność w tłumie – normy i zasady społeczne zakazują mówienia o sobie i swoich potrzebach czy uczuciach, bo to prowadzi jakoby do zbytniego pobłażania sobie, litowania się nad sobą i zepsucia moralnego. Kinnall Darival, syn arystokraty, pisze pamiętnik (rzecz sama w sobie niebywała), w którym używa słów „ja”, „mnie” (uznawanych powszechnie za obsceniczne) – licząc, że poruszy w ludziach jakąś czułą strunę i zdoła odmienić swój świat.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony