Stwórca Gwiazd

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja W.sedenko (dyskusja | edycje) z dnia 11:31, 5 maj 2022
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stwórca Gwiazd

Olaf Stapledon
Star Maker

StworcaGwiazd.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1937
I wydanie polskie 2022
Wydawca Stalker Books
Przekład Paweł Dembowski
Seria wydawnicza Narodziny science fiction
ISBN 9788366280113
Kupisz w: Esef.com.pl


Jedna z najbardziej znanych powieści sf brytyjskiego filozofa i pisarza science fiction, napisana w 1937 roku, siedem lat po słynnych Ostatnich i Pierwszych Ludziach, w której przedstawił historię człowieka i ludzkości od pierwszej cywilizacji aż po ostatnią, gdy nasze słońce zniszczy układ planetarny.

Lecz rozmach Ostatnich... jest niczym wobec rozmachu Sprawcy Gwiazd, w którym Stapledon pokusił się o opis wymyślonej historii życia w całym wszechświecie. Wraz z bohaterem, który w trakcie nocnego spaceru zostaje wzięty w kosmos i odbywa niespotykaną nigdzie indziej w fantastyce naukowej podróż przez czas i przestrzeń, poznając niezliczone cywilizacje, humanoidalne i zupełnie niepodobne do człowieka, ich dzieje i upadki.

Jednocześnie jest to podróż w poszukiwaniu tytułowego Sprawcy Gwiazd, budowniczego, który stoi za stworzeniem naszego i wielu innych wszechświatów. Kiedy narrator na krótką chwilę spotyka się z twórcą, odkrywa, że Sprawca Gwiazd pozostaje w takim stosunku do wszechświata, jak każdy artysta do swego dzieła, ocenia na zimno jego jakość, nie odczuwając cierpień stworzonych przez siebie istot.

Sprawca Gwiazd nazywany bywa najwybitniejszą powieścią SF wszech czasów. Zachwycali się nią Lem, Clarke, Aldiss, Dysen, Borges. Ale z kolei C.S. Lewis nazwał końcowy fragment czystym kultem diabła.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony