Stefan Barszczewski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stefan Barszczewski
Barszczewski2.jpg
Autor Złota Mai
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca,1862
Warszawa
Data i miejsce śmierci 1937
Narodowość Polska


Stefan Barszczewski ur. 21 czerwca 1862 w Warszawie. Szkołę średnią ukończył w Warszawie, wyższą w Petersburgu. W 1885 opuścił kraj udając się do Wiednia, Paryża, potem Londynu. Kilka lat przebywał w Ameryce Północnej, zwiedził Argentynę i Brazylię. W 1892 osiedlił się w Chicago, gdzie brał udział w redagowaniu dzienników polskich oraz w pracach rozmaitych stowarzyszeń. Sprawozdania ze swych podróży ogłaszał na łamach „Kuriera Warszawskiego". W 1892 na zjeździe w Filadelfii został wybrany przedstawicielem Związku Stowarzyszeń Polskich w Ameryce Północnej, był redaktorem organu związkowego „Zgoda" wydawanego w Chicago. W 1901 powrócił do kraju i włączył się w nurt pracy literackiej. Przez długi czas był członkiem redakcji „Kuriera Warszawskiego". Wydał wiele utworów o tematyce podróżniczo-przygodowej, m.in. Obrazki amerykańskie (1905); Na szlaku sławy, krwi i złota. Szkice z dziejów odkrycia Ameryki (1928); Marion. Opowieści z dalekiej Kanady (1928); Na ciemnych wodach Paragwaju (1931). Zmarł w 1937.

Utwory Stefana Barszczewskiego wprowadzające motywy literatury fantastycznonaukowej to przede wszystkim powieści: W osiem dni dookoła świata. Powieść z niedalekiej przyszłości (t. H Gebethner i Wolff, W. 1922;) t. 2 - Przygody kapitana St. Claira; Gebethner i Wolff, W. 1927); Eliksir profesora Bohusza (Gebethner i Wolff, W. 1923); Złoto Mai (Gebethner i Wolff, W. 1924); Czandu. Powieść z 22 wieku (Gebethner i Wolff, W. 1925); Jak być mogło. Nieurzeczywistniona opowieść lotnicza (Biblioteka Domii Polskiego, W. 1926); Tajemnica Jeziora Bangweolo. Powieść podróżnicza (Książnica-Atlas, Lw. 1938).

Barszczewski znał doskonale twórczość Herberta George;a Wellsa, mi.in. tłumaczył jego The War of the Worlds, 1898 (Wojna dwóch światów, Spółka Wyd. J. Rowiński i A. Sobieszewski, W. 1907) i The War in the Air, 1908 {Wojna w przestworzu, Gebethner i Wolff, W. 1910); z drugiej strony pociągała go francuska literatura spod znaku Juliusza Verne'a.

Skrzyżowanie wspomnianych wpływów dało ciekawą historię o nieśmiertelności {Eliksir profesora Bohusza)- opowieść o "cudownym wynalazku", niezwykle krytyczną w ocenie naszego świata, z pełnym refleksji przesłaniem-epilogiem. Wpływy Juliusza Verne'a przeważają w dorobku prozatorskim Stefana Barszczewskiego również w utworach pozbawionych wartości literackich, gdzie do głosu dochodzą popularne wersje katastroficznych prognoz XX-lecia międzywojennego (zagrożenie ze Wschodu, Czerwony Mesjasz, upadek cywilizacji europejskiej w koncepcjach Oswalda Spenglera, Mariana Zdziechowskiego, Floriana Znanieckiego).

Powieści Czanadu i Jak być mogło operują schematem przyszłej, ogólnoświatowej wojny, lecz na przekór ostrzegawczym wizjom literatów i filozofów odbudowują w finale ład początkowy, w czym należy upatrywać zarówno niesłychane możliwości fantastycznych wynalazków technicznych (zmodernizowane rakiety, działa, hydroplany-helikoptery), jak i mesjanicznych zalet narodu polskiego, który ocala Europę przed zagładą, stając się ostatnim bastionem kultury chrześcijańskiej.


Twórczość fantastyczna

Inna twórczość

  • Obrazki amerykańskie (1905)
  • Na szlaku sławy, krwi i złota. Szkice z dziejów odkrycia Ameryki (1928)
  • Marion. Opowieść z dalekiej Kanady (1928)
  • Na ciemnych wodach Paragwaju (1931)
  • Tajemnica Jeziora Bangweolo. Powieść podróżnicza (1938)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony