Star Trek: Enterprise
Star Trek: Enterprise (2001-2005)
| |
Występują: | Scott Bakula |
Jolene Blalock | |
Connor Trinneer | |
Dominic Keating | |
Linda Park | |
Anthony Montgomery | |
John Billingsley | |
Produkcja: | USA |
Typ | serial |
Gatunek | science fiction, przygoda |
Czas | 45 min. |
Cykl: Star Trek | |
poprzednia - |
następna - |
Star Trek Enterprise (wcześniej: Enterprise) to serial telewizyjny z gatunku science-fiction, umiejscowiony w fikcyjnym uniwersum Star Trek. Jego premiera miała miejsce 28 września 2001 w USA. Fabuła skupia się na przygodach załogi przedfederacyjnego Enterprise NX-01, pierwszego zbudowanego przez ludzi okrętu osiągającego prędkość warp 5.
Enterprise to prequel wszystkich innych seriali i filmów Star Trek. (Akcja odcinka pilotowego, "Broken Bow", toczy się w roku 2151, dziesięć lat przed utworzeniem Zjednoczonej Federacji Planet oraz pomiędzy wydarzeniami filmu Pierwszy Kontakt i oryginalnego serialu Star Trek.)
Produkcja Enterprise została anulowana przez UPN 2 lutego 2005 po nakręceniu 98 odcinków ułożonych w cztery sezony. W ten sposób Enterprise, podobnie jak The Original Series, został anulowany z powodu niskich wyników, nie przez zamknięcie fabuły przez producentów. Pomimo tego ogłoszenia produkcja serialu trwała do zakończenia sezonu – jego dwa ostatnie odcinki zostały wyemitowane przez UPN 13 maja 2005
Spis treści |
Opis
Akcja serialu Star Trek: Enterprise (ENT) rozpoczyna się w roku 2151 (około 10 lat przed założeniem znanej z późniejszych chronologicznie seriali Federacji Zjednoczonych Planet, sto lat przed oryginalną serią). Tytułowy Enterprise NX-01, jest pierwszym statkiem kosmicznym zbudowanym przez Ziemian wyposażonym w napęd pozwalający na lot z prędkością warp 5. Choć główną rolą Enterprise jest pionierska misja, mająca na celu zbadanie kosmicznego sąsiedztwa Ziemi i sąsiadujących ras, motywem przewodnim serialu przez pierwsze trzy serie była temporalna zimna wojna, w którą wmieszana zostaje załoga pierwszego Enterprise. Trzecia seria serialu jest metaforą walki z terroryzmem, ale pozostaje pełna nawiązań do podróży w czasie i samej wojny czasowej. Wątek temporalnej zimnej wojny został definitywnie zakończony na początku czwartej serii, który zamiast pokazuje ciąg wydarzeń, doprowadzających do powstania Zjednoczonej Federacji Planet. Scenarzyści za wszelką cenę starają się załatać wszelkie braki spójności z ustalonym kanonem Star Trek, nagromadzone we wcześniejszych seriach. W czwartej serii można spotkać bezpośrednie nawiązania do oryginalnej serii, jak też serii Następne Pokolenie.
Łącznie nakręcono 4 sezony, 98 odcinków
Nagrody i nominacje
- Emmy 2002
- Najlepsze efekty specjalne w serialu zwyciężyli Dan Curry, Ronald B. Moore, Arthur J. Codron, Elizabeth Castro (I), Paul Hill (V), Steve Fong, Gregory Rainoff, Rob Bonchune i David R. Morton za odcinek pilotażowy "Broken Bow"
- Najlepsze fryzury w serialu zwyciężyli Michael Moore (XII), Gloria Pasqua Casny, Roma Goddard, Laura Connolly (I) i Cheri Ruff za odcinek "Two Days and Two Nights"
- Najlepsza charakteryzacja w serialu (sztuczna) nominowani Michael Westmore, Art Anthony, Belinda Bryant, David DeLeon, Suzanne Diaz, Earl Ellis, Jeff Lewis, Brad Look, Joe Podnar, Karen Westerfield, June Westmore i Natalie Wood, za odcinek pilotażowy "Broken Bow" (nominacja)
- Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani David Stipes, Adam Buckner, Paul Hill, Gregory Rainoff, Adam Howard, John F. Gross, Steven Joseph Rogers, Fred Pienkos i Eddie Robison za odcinek "Breaking the Ice" (nominacja)
- Najlepszy montaż dźwięku w serialu Ashley Harvey, Bill Wistrom, Dale Chaloukian, Hilda Hodges, James Wolvington, Katherine Rose, Masanobu 'Tomi' Tomita , Shaun Varney, Stephen M. Rowe za odcinek pilotażowy "Broken Bow" (nominacja)
- Emmy 2003
- Najlepsza charakteryzacja w serialu (sztuczna) nominowani Michael Westmore, Suzanne Diaz, Brad Look, Jeff Lewis, Earl Ellis, Michael Burnett, Joe Podnar, Todd McIntosh, Barry R. Koper, Art Anthony, Robert Maverick, Steven E. Anderson, Debbie Zoller, Roxy D'Alonzo, Ruth Haney i Judith Silverman za odci (nominacja)
- Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (dramatyczna ścieżka dźwiękowa) Dennis McCarthy za odcinek "The Expanse" (nominacja)
- Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Mitch Suskin, Arthur J. Codron, Steve Fong, Gregory Rainoff, Rob Bonchune, Pierre Drolet, Sean M. Scott, John Teska i Koji Kuramura za odcinek "Dead Stop" (nominacja)
- Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Dan Curry, Ronald B. Moore, Armen V. Kevorkian, Paul Hill, David R. Morton, John Teska, Sean M. Scott i Pierre Drolet, za odcinek "The Crossing" (nominacja)
- Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Dan Curry, Ronald B. Moore, Elizabeth Castro, Paul Hill, Fred Pienkos, Gregory Rainoff, Sean M. Scott, Eric Hance i Bruce Branit, za odcinek "The Expanse" (nominacja)
- Emmy 2004
- Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (dramatyczna ścieżka dźwiękowa) Velton Ray Bunch za odcinek "Similitude"
- Najlepsze efekty specjalne w serialu zwyciężyli Ronald B. Moore, Dan Curry, Elizabeth Castro (I), Paul Hill (V), Gregory Rainoff, Fred Pienkos, Sean M. Scott, David R. Morton i Chris Zapara za odcinek "Countdown"
- Najlepsza charakteryzacja w serialu, miniserialu, filmie telewizyjnym lub programie specjalnym (sztuczna) nominowany Michael Westmore (I) za odcinek "Zero Hour" (nominacja)
- Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Arthur J. Codron, Dan Curry, Steve Fong, Gregory Rainoff, John Teska, Sean M. Jackson, Michael Stetson, Koji Kuramura i Pierre Drolet za odcinek "The Council" (nominacja)
- Emmy 2005
- Najlepsza charakteryzacja w serialu, miniserialu, filmie telewizyjnym lub programie specjalnym (sztuczna) nominowani Michael Westmore (I), Suzanne Diaz, Brad Look, Jeff Lewis (VII), Earl Ellis i Garrett Immel za odcinek "United" (nominacja)
- Najlepsze fryzury w serialu nominowani Michael Moore, Roma Goddard i Laura Connolly za odcinek "In a Mirror, Darkly" (nominacja)
- Najlepszy występ kaskaderski nominowany Vince'a Deadricka Jr. za odcinki "Borderland" i "Cold Station" (nominacja)
- Hugo 2003
- Najlepsza prezentacja dramatyczna - krótka forma Chris Black, James A. Contner za odcinek "Carbon Creek"; na podstawie historii Ricka Bermana (l), Brannona Bragi i Dana O'Shannona (nominacja)
- Najlepsza prezentacja dramatyczna - krótka forma Brannon Braga, David Straiton, Rick Berman za odcinek "A Night in Sickbay" (nominacja)
- Saturny 2002
- Nagroda czytelników magazynu Cinescape "Twarz Przyszłości" Kobieta Jolene Blalock
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w programie telewizyjnym lub serialu Jolene Blalock
- Najlepszy serial telewizji ogólnokrajowej (nominacja)
- Najlepszy aktor drugoplanowy w programie telewizyjnym lub serialu Connor Trinneer (nominacja)
- Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu Scott Bakula (nominacja)
- Saturny 2003
- Najlepszy serial telewizji ogólnokrajowej (nominacja)
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w programie telewizyjnym lub serialu Jolene Blalock (nominacja)
- Najlepszy aktor drugoplanowy w programie telewizyjnym lub serialu Connor Trinneer (nominacja)
- Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu Scott Bakula (nominacja)
- Saturny 2004
- Najlepszy serial telewizji ogólnokrajowej (nominacja)
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w programie telewizyjnym lub serialu Jolene Blalock (nominacja)
- Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu Scott Bakula (nominacja)
- Saturny 2005
- Najlepszy serial telewizji ogólnokrajowej (nominacja)
- Saturny 2006
- Najlepsze wydanie DVD programu telewizyjnego (nominacja)
Lista odcinków
- Sezon 1
- Broken Bow, Part I
- Broken Bow, Part II
- Flight or fight
- Strange new World
- Unexpected
- Terra Nova
- Andorian incident
- Breaking the ice
- Civilization
- Fortunate son
- Cold front
- Silent enemy
- Dear doctor
- Sleeping dogs
- Shadows of P'Jem
- Shuttlepod one
- Fusion
- Rogue planet
- Acquisition
- Oasis
- Detained
- Vox Sola
- Fallen Hero
- Desert Crossings
- Two days and two nights
- Shockwave, Part I
- Sezon 2
- Shockwave, Part II
- Carbon Creek
- Minefield
- Dead stop
- A night in sickbay
- Marauders
- The Seventh
- The Communicator
- Sigularity
- Vanishing point
- Precious Cargo
- The Catwalk
- Dawn
- Stigma
- Cease Fire
- Future Tense
- Canamar
- The Crossing
- Judgement
- Horizon
- The Breach
- Cogenitor
- Regeneration
- First Flight
- Bounty
- The Expanse
- Sezon 3
- The Xindi
- Anomaly
- Extinction
- Rajiin
- Impulse
- Exile
- The Shipment
- Twilight
- North Star
- Similitude
- Carpenter Street
- Chosen Realm
- Proving Ground
- Stratagem
- Harbinger
- Doctor's Orders
- Hatchery
- Azati Prime
- Damage
- The Forgotten
- E²
- The Council
- Countdown
- Zero Hour
- Sezon 4
- Storm Front, Part I
- Storm Front, Part II
- Home
- Borderland
- Cold Station 12
- The Augments
- The Forge
- Awakening
- Kir'Shara
- Daedalus
- Observer Effect
- Babel One
- United
- The Aenar
- Affliction
- Divergence
- Bound
- In a Mirror, Darkly, Part I
- In a Mirror, Darkly, Part II
- Demons
- Terra Prime
- These Are the Voyages...
Ciekawostki
- W finałowym odcinku serialu, gościnnie wystąpili Jonathan Frakes, Marina Sirtis oraz Brent Spiner (tylko głos), znani z serialu Star Trek: Następne pokolenie.
- Zakończenie emisji serialu spowodowało przerwanie trwającej przez 18 lat (od 1987 do 2005 roku), obecności seriali cyklu Star Trek na antenie telewizyjnej.
- Początkowo serial nosił tytuł "Enterprise", jednak na początku trzeciego sezonu dodano przedrostek "Star Trek" i tym sposobem, powstał "Star Trek: Enterprise".
- Serial wzbudził wiele kontrowersji wśród fanów serii Star Trek. Najbardziej fundamentalni fani, uzyskali nawet własne przezwiska. Terminem "Gushers" zaczęto nazywać osoby, które odrzucały każdą krytykę odnośnie serialu - nawet tą najbardziej oczywistą, natomiast terminem "Bashers" zaczęto określać ludzi, którzy tylko i wyłącznie widzieli błędy serialu pomijając jego zalety.
- "Długoletni" aktor Star Treku - Vaughn Armstrong (sławny z różnych ról obcych) po raz pierwszy pojawia się jako człowiek - gra Admirała Maxwella Forresta.
- Wnętrza były inspirowane wizytą w doku podwodnych okrętów atomowych.
- Amerykański astronauta pokazany na początku to Alan Shepard - pierwszy amerykański astronauta w kosmosie i późniejszy dowódca Apollo 14.
Źródło
- Serial
- Filmy z 2001-2005 roku
- Filmy w reżyserii
- Filmy w cyklu Star Trek
- Filmy produkcji USA
- Filmy z muzyką
- Filmy z udziałem Scott Bakula
- Filmy z udziałem Jolene Blalock
- Filmy z udziałem Connor Trinneer
- Filmy z udziałem Dominic Keating
- Filmy z udziałem Linda Park
- Filmy z udziałem Anthony Montgomery
- Filmy z udziałem John Billingsley
- Filmy scenariusza