Smok Griaule

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Smok Griaule

Lucius Shepard
The Dragon Griaule

Smok griaule.jpg
Język oryginału angielski
Forma Zbiór opowiadań
Wydawca Mag
Przekład Wojciech Szypuła
Autor okładki Irek Konior
Seria wydawnicza Uczta wyobraźni
Oprawa twarda
ISBN 9788374802345
Kupisz w: Solarisnet.pl


Minęło z górą ćwierć wieku, odkąd Lucius Shepard wprowadził nas w niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko „najcieńszym z możliwych marginesem możliwości”. W tym właśnie świecie, w mitycznej dolinie Carbonales, umieścił akcję „Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a”, opowieści o Mericu Cattanayu, artyście, który podjął trwającą wiele dziesięcioleci próbę pomalowania – i przy okazji zabicia – uśpionego, lecz nie całkiem martwego smoka, mierzącego sześć tysięcy stóp długości i władającego umysłami ludzi. Opowiadanie zostało nominowane do licznych nagród i jest dziś uważane za jedno klasycznych dzieł autora.

Na przestrzeni lat Shepard wracał do swojego zmyślonego świata w kolejnych błyskotliwych opowiadaniach naświetlających historię Graiule’a z różnej perspektywy. Zaskakująca „Łuska Taborina” stanowiła dramatyczne i widowiskowe ukoronowanie cyklu luźno powiązanych nowelek, które – trudne dziś do odszukania – zostały zebrane w niniejszym tomie. Zwieńczeniem ich zbiorowego wydania (i prawdziwą gratką dla wielbicieli talentu Sheparda) jest „Czaszka”, zupełnie nowe opowiadanie stanowiące nieoczekiwaną kontynuację znanych wątków, w którym Shepard wplata sagę o prastarym baśniowym potworze w polityczne realia współczesnej Ameryki Środkowej.

„Smok Griaule” to książka absolutnie wyjątkowa, dzieło znakomitego stylisty, obdarzonego ogromną – i zawsze nieprzewidywalną – wyobraźnią.

Zawartość zbioru

  • Piękna córka poszukiwacza łusek
  • Ojciec kamieni
  • Człowiek, który pomalował smoka Griaule'a
  • Dom kłamcy
  • Łuska Taborina
  • Czaszka
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony