Rafał A. Ziemkiewicz

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rafał A. Ziemkiewicz
Rafal ziemkiewicz0.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 września,1964
Piaseczno
Narodowość Polska
Nagrody
Zajdel, Sfinks

, Śląkfa

Rafal ziemkiewicz.jpg

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 w Piasecznie) – pisarz science fiction i fantasy, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Brat Pawła Ziemkiewicza.

Jako pisarz SF debiutował opowiadaniem "Z palcem na spuście" w tygodniku Odgłosy (lipiec 1982). W tym samym roku za "Cortex cerebri" zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie sf organizowanym przez Naszą Księgarnię, Młodego Technika, Młodzieżową Agencję Wydawniczą i klub SFAN oraz wyróżnienie za "Pilota".

Trzykrotnie nagradzany nagrodą im. Janusza A. Zajdla: za powieści Pieprzony los Kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie "Śpiąca królewna" (1996). Laureat SFinksów i Śląkf.

Współzałożyciel Grupy Literackiej TRUST, aktywnym działaczem klubu SFAN, klubu PSMF SFERA oraz Klubu Twórców. Był redaktorem naczelnym magazynu Fenix. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Karierę publicysty zaczynał jako felietonista tygodnika "Najwyższy CZAS!". Pracował też jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa i PR IV. W 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Związany z "Gazetą Polską" od początku jej istnienia, gdzie najpierw kierował działem cywilizacja, a następne działem publicystyki. Z redakcji odszedł w 1997. Od tej pory jest niezależnym publicystą.

Jego teksty ukazywały się w "Newsweeku Polska" (lata 2003–2007), tygodniku "Wprost" (2001–2003) i "Przewodniku Katolickim". Pojedyncze publikacje ukazywały się również w "Polityce". Współpracował z TV Biznes i Radiem Vox FM, w którym prowadził poranny przegląd prasy. Od września 2006 do lutego 2007 prowadził w TVP1 cotygodniowy program kulturalny "Ring", wchodzący w skład pasma publicystycznego Jedynki "Nie ma przebacz".

Aktualnie jego felietony publikują "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska" (która przedrukowuje jego felietony z PR 1) i "Niezależna Gazeta Polska" oraz portal Interia.pl (od 2005, z kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008). W latach 2008-2011 prowadził w TVP Info cotygodniowy program "Antysalon Ziemkiewicza" (niedziela, godz. 10:00), a także "Poranek Info". W stacji TVP Historia był gospodarzem kilku cyklicznych audycji: "Kontrowersje" (jego gościem był często prof. Paweł Wieczorkiewicz) i od jesieni 2008 "Pojedynek" (wspólnie ze Sławomirem Sierakowskim). W radiowej Jedynce prowadził co tydzień audycję "Rozmowy w Jedynce". Od 2011 prowadzi w TVP Info wywiady we wtorkowym paśmie wieczornym "Info Dziennik - Gość" oraz publikuje w tygodniku "Uważam Rze".

Zajmował się działalnością satyryczną, do współpracy z Kabaretem Pod Egidą namówił go Jan Pietrzak. Komentował wydarzenia, głównie ze świata polityki, ale także innych sfer życia.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Chapterbooks

Opowiadania

Inna twórczość

 • Zero zdziwień (Nepo 1995, felietony polityczne)
 • Viagra mać (Fabryka Słów 2002, felietony polityczne)
 • Frajerzy (Fabryka Słów 2003, felietony o fantastyce i polityczne)
 • Polactwo (Fabryka Słów 2004, książka publicystyczna) reedycja rok 2007

*Michnikowszczyzna. Zapis choroby (Red Horse 2006, książka publicystyczna)

 • Czas wrzeszczących staruszków (Fabryka Słów 2008, książka publicystyczna)
 • W skrócie (Fabryka Słów 2009)
 • W sieci (Grasshopper 2009, wybór felietonów ze stron interia.pl, salon24.pl, niezalezna.pl i rp.pl)
 • Wkurzam Salon (Wydawnictwo "Czerwone i Czarne" 2011, biograficzny wywiad rzeka z Rafałem A. Ziemkiewiczem
 • Ciało obce (Świat Książki 2005)
 • Żywina (Świat Książki 2008)
 • Myśli endeka
 • Zgred (Zysk i S-ka 2011)

Źródło

 • [1] wikipedia
 • [2] wywiad W.Sedeńki z RAZ

Cytaty

 • "Żyć w Polsce to jakby się było zmuszonym pływać w kisielu, da się, oczywiście, tylko każdy ruch kosztuje dwa razy więcej wysiłku..."

Rafał A. Ziemkiewicz "Żywina"

 • "Tu jest sedno naszych społecznych nieszczęść: państwo polskie dla większości swych mieszkańców nie jest ich państwem".

Rafał A. Ziemkiewicz "Polactwo"

 • "Człowiek, który musi prowadzić dwa życia, traci siły i spala się dwa razy szybciej od tego, który ma tylko jedno".

Rafał A. Ziemkiewicz "Ciało obce"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony