Pora deszczów

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja P.laudanski (dyskusja | edycje) z dnia 22:59, 13 lut 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pora deszczów

Arkadij Strugacki & Borys Strugacki
Gadkije lebiedi

Pora deszczow.jpeg
Język oryginału rosyjski
Pierwsze wydanie 1972
I wydanie polskie 1989
Wydawca Wydawnictwo SR
Przekład Irena Lewandowska
Autor okładki Hubert Czajkowski
Ilustracje Tomasz Łęczyński
Seria wydawnicza Odmienne Stany Fantastyki, Arkadij i Borys Strugaccy Dzieła Wybrane
Oprawa miękka
ISBN 83-904845-5-2


Opis

Lejący non stop niczym z przysłowiowego cebra deszcz. Dwa różniące się od siebie, zmuszone do funkcjonowania obok siebie światy: świat ludzi, prostych, głupich, przerażonych, przekonanych, że w każdej chwili przydarzyć im się może krzywda. Krzywda, której oczekują ze strony tego drugiego świata: ukrytego za murami leprozoriów, swoistych rezerwatów, w których zamknięci zostali nieszczęśnicy dotknięci tajemniczą, ponoć niezaraźliwą chorobą. Świata istot (istot, bo choć tak podobni byli wciąż do ludzi, ludźmi nazwać ich chyba już nie można było) dobrych, szlachetnych, niezdolnych do agresji.

I świat trzeci: dzieci, funkcjonujące gdzieś pomiędzy dwoma pierwszymi światami, raz po tej (bo przecież wciąż jeszcze, przynajmniej na początku powieści, mieszkają ze swymi rodzicami w ich ludzkich domach), raz po tamtej stronie (dosłownie i w przenośni) rozdzielającej je granicy. Dzieci, przyszłość i jednych, i drugich – warto zatem, wręcz trzeba stoczyć o nie zażarty bój.

Wspaniale przedstawiony nastrój Zmiany. Nieubłaganej, koniecznej, niemożliwej do powstrzymania – i dlatego tym bardziej przerażającej. Przerażającej dla nas, dla tych, którzy zmienić się już nie zdołają, pozostając na zawsze na śmietniku historii.

Wiktor Baniew, głowny bohater powieści, wzorowany był na Włodzimierzu Wysockim, który był częstym gościem w mieszkaniu starszego z braci.

Informacje

Powieść została napisana w latach 1966-7, po raz pierwszy opublikowana w RFN w roku 1972, w ojczyźnie autorów natomiast - dopiero w roku 1986 (wersja skrócona) i 1987 (pełna wersja). Funkcjonuje zarówno jako samodzielna powieść, jak i jako część powieści Kulawy los (zawartość Niebieskiej Teczki Feliksa Sorokina).

Wydania polskie

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1989 Fantastyka 76.jpeg Wydawca: Miesięcznik Fantastyka
numery 1-3/1989


Irena Lewandowska
2 1996 Pora deszczow.jpeg Wydawca: Wydawnictwo SR

Seria: Odmienne Stany Fantastyki, Arkadij i Borys Strugaccy Dzieła Wybrane
Projekt okładki: Hubert Czajkowski
ISBN 83-904845-5-2
Irena Lewandowska


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony