Osiem szkiców o dziełach kultury popularnej, dawnych i współczesnych

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Osiem szkiców o dziełach kultury popularnej, dawnych i współczesnych

Wojciech Kajtoch

Osiemszkicow.jpg
Język oryginału polski
Forma Książka krytycznoliteracka
I wydanie polskie 2019
Wydawca Uniwersytet Jagieloński (IDMiKS UJ) i Wydawnictwo ToC
ISBN 978-83-953785-0-8

"Osiem szkiców o dziełach kultury popularnej, dawnych i współczesnych" to zbiór naukowych artykułów pióra Wojciecha Kajtocha. W tej książce m.in.:

  • Prolegomena do „Dyktand” Stanisława Lema
  • Tajemnicze „Szczegóły życia Nikity Woroncowa” S. Jarosławcewa (Arkadija Strugackiego)
  • Czort wcielony made in ZSRR. O „Diable między ludźmi” S. Jarosławcewa (Arkadija Strugackiego)
  • Moje spotkanie z "Kandydem" Woltera
  • Próba analizy “Rodziny wilkołaka” (“Siemji wurdałaka”) Aleksieja K. Tołstoja, jej przekładu pióra Rene Śliwowskiego i adaptacji filmowych

"Prolegomena..." wszechstronnie omawiają "Dyktanda" - Kajtoch używa rozmaitych odmian analizy dyskursu starając się znaleźć objaśnienie całościowego sensu tych żartobliwych tekstów. "Tajemnicze "Szczegóły..." to interpretacja opowiadania "Szczegóły z życia Nikity Woroncowa" napisanego przez Arkadija Strugackiego na początku lat osiemdziesiątych i wydanego w 1983 r. pod pseudonimem S. Jarosławcew. Zdaniem Kajtocha pisarz eksperymentował z konwencjami "opowieści o duchach" z przełomu XIX i XX wieku nieznanymi radzieckiemu czytelnikowi. Tajemniczość wymowy i skrajnie pesymistyczny obraz historii ZSRR w połączeniu z walorami artystycznymi uczyniła z "Szczegółów z życia Nikity Woroncowa" jedno z najlepszych rosyjskich opowiadań końca XX stulecia. Z kolei "Czort wcielony made in ZSRR" jest historycznoliteracką analizą opowiadania Arkadija Strugackiego, napisanego w 1991 roku tuż przed śmiercią pisarza. Kajtoch dowodzi, że utwór jest świadectwem ideologicznych przemian, które Strugacki przeżył w ostatnich miesiącach życia. Opowiadanie stanowiło zdecydowane opowiedzenie się za nieskrępowanym prawem każdej jednostki do własnych życiowych i ideowych wyborów, do obrony przed niesprawiedliwością i do dążenia do szczęścia. "Moje spotkanie z "Kandydem"..." omawia sensy i wskazuje na morał tej znanej, oświeceniowej powiastki filozoficznej, która - jak wiadomo - zawiera obszerny fragment utopijny i dlatego - zdaniem autora "Ośmiu szkiców..." - może zainteresować czytelników fantastyki. "Próba analizy “Rodziny wilkołaka”..." kompleksowo, na tle literackich prądów epoki, omawia fabułę, kompozycję i ideowe treści tego klasycznego wampirycznego opowiadania z 1839 roku, a także przybliża filmy, których reżyserzy, adaptując nowelę Aleksego Tołstoja,jednocześnie aktywnie ją reinterpretowali.

Poza analizami utworów fantastycznych zbiór zawiera omówienie teorii kryminału, którą przed 2 wojną światową opracował Stanisław Baczyński (ojciec powszechnie znanego poety), analizę niektórych współczesnych adaptacji sztuk Szekspira oraz przedstawienie rozwoju rosyjskiego serialu telewizyjnego w latach 1992-2016.

Całość opatrzona jest wstępem wskazującym na pokrewieństwo tematów poruszanych w książce i obszerną bibliografią.

Linki do książek i artykułów w sieci

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony