Opowieści ze świata wiedźmina

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Opowieści ze świata wiedźmina

red. Paweł Laudański & Wojtek Sedeńko

Opowiesci ze swiata wiedzmina.jpg
Język oryginału rosyjski
Forma Antologia
I wydanie polskie 2013
Wydawca Solaris
Przekład różni
Autor okładki Tomasz Maroński
ISBN 978-83-7590-093-4
Kupisz w: Solarisnet.pl

Proza Sapkowskiego jest w Rosji i na Ukrainie bardzo dobrze znana i popularna. Duże nakłady, ciągłe dodruki. Bohaterowie ASa: wiedźmin Geralt, czarodziejka Yennefer, bard Jaskier, dziecko starszej krwi Ciri to ulubione postaci wszystkich czytelników. Nic więc dziwnego, że w Rosji narodził się pomysł napisania opowiadań ze świata wiedźmina. Pomysł wyszedł od polskich redaktorów, Andrzej Sapkowski i jego wydawca nie wyrazili sprzeciwu, a nawet zainteresowanie, a ideę pochwycili najpoczytniejsi na rosyjskim i ukraińskim rynku pisarze fantasy.

Specyfika świata Sapkowskiego pozwala na wielką dowolność w potraktowaniu tematu – zwłaszcza fakt, że mityczne światy wszystkich legend i bajek potrafią się przenikać, a czas i przestrzeń nie mają znaczenia. Od razu wyczuli to rosyjscy pisarze, tworząc własne wariacje. Wyszła z tego bardzo ciekawa antologia, pokazująca jak twórczość jednego pisarza może zainspirować i zostać przetworzona przez innych, znakomitych pisarzy.

Bo opowiadania tej antologii to nie proste umiejscowienie fabuły w uniwersum Sapkowskiego, to nie zwyczajne wykorzystanie postaci bohaterów. Sam Geralt pojawia się z rzadka, pisarzy ze wschodu raczej interesują przygody Jaskra, wypełnianie luk w opowieści Sapkowskiego, gdzie tylko zarysował ciekawą fabułę, a także – w zgodzie ze stylem polskiego mistrza – wędrowanie przez czas i przestrzeń i przenoszenie idei do innych bajek. Na przykład nowela Arieniewa jest wariacją na temat bajki (ulubiony chwyt Sapkowskiego) o Piotrusiu Panu. Nie brak tu akcji, ale i zadumy, grozy i humoru. Czyli tego wszystkiego, do czego przyzwyczaił nas Andrzej Sapkowski.

tytuł opowiadania tytuł oryginalny cykl autor przekład
Ballada o smoku Bałłada o drakonie Leonid Kudriawcew Iwona Czapla
Jednooki Orfeusz Odnogłaznyj Orfiej Michaił Uspienskij Witold Jabłoński
Lutnia, i to wszystko Liutnia i wsie takoje Maria Galina Witold Jabłoński
Barwy braterstwa Cwieta pieriemira Władimir Wasiliew Witold Jabłoński
Wesoły, niewinny i bez serca Wiesiołyj, prostodusznyj, biessierdiecznyj Władimir Arieniew Witold Jabłoński
Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy... My wsiegda w otczietie za tiech, kogo... Andriej Bielanin Iwona Czapla
Okupanci Okkupanty Aleksandr Zołotko Paweł Laudański
Gry na serio Igry vsierjoz Siergiej Legieza Iwona Czapla
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony