Nimfa

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Thomas Bulfinch, Pegaz i nimfy, The Age of Fable 1897
NIMFY - długowieczne boginki z mitologii greckiej i rzymskiej.

Zwane z greckiego nýmphē, czyli dziewczęta, dzieliły się na okeanidy, nereidy, najady, driady, hamadriady i oready a domeną ich wszystkich była dzika przyroda. Ocean i morze przypadły okeanidom i nereidom, źródła i rzeki najadom, lasy driadom, drzewa hamadriadom a góry zajęły oready.

Za ojca nimf, zgodnie z przekazem Homera, uznaje się zazwyczaj Zeusa. Jednocześnie konkretnym rasom przypisuje się różnych rodzicieli. I tak nimfy patronujące żywiołowi wody, a więc okeanidy, nereidy i najady, były powiązane z Okeanosem. Był on ojcem dla okeanid, dziadkiem dla nereid i krewnym dla najad. O tych ostatnich mówiono też, że są dziećmi konkretnego boga danej rzeki. Związane z górami oready miały być z kolei córkami Gai.

Nýmphē były piękne. Uważano, że chodzą głównie nago lub skąpo odziane. Związane z żywiołem wody okeanidy zdobiły swoje włosy wiankami. Miały też piękne głosy i rybi ogon. Driady z kolei od pasa w dół upodabniały się do drzew.

W zależności od rasy zamieszkiwały określone tereny. Nereidy upodobały sobie podmorskie królestwo swojego ojca. Nie było rzeki bądź źródła w którym nie znalazłaby się jakaś najada. Driady na swoje siedziby wybrały lasy, szczególnie święte gaje dębowe, a hamadriady były związane z losem drzew nad którymi roztoczyły opiekę. Nimfy często towarzyszyły bogom i bożkom. Pojawiały się u boku Artemidy i Apolla oraz w orszaku Dionizosa.

Nimfy miały charakter z reguły łagodny, ale bywały niebezpieczne. Najady, kiedy ktoś tknął ich święte źródło, mściły się okrutnie, zsyłając na nieszczęśnika różnego rodzaju choroby. Obłęd natomiast groził temu, kto przypadkiem ujrzał je nago. Hamadriady były z kolei tak przywiązane do swoich drzew, że każda miała mieć swoje własne i odchodziła wraz z nim po jego śmierci.

Przede wszystkim najady niosły płodność zarówno ziemi jak i młodzieńcom tuż przed ślubem. Przypisywano im również zdolności wieszcze. Bywały dobrymi uzdrowicielkami a ten kto wypił wodę ze źródła, związanego z nimfami, wracał do zdrowia. Nereidy wsławiły się głównie jako prządki, driady jako opiekunki świętych gejów dębowych, a hamadriady poszczególnych drzew.

Literatura

  1. L. Stankiewicz, Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Warszawa 2008.
  2. P. Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Warszawa 2009.
  3. W. Kopaliński, Wielki multimedialny słownik Władysława Kopalińskiego [CD-ROM].
  4. J. L. Borges, Zoologia fantastyczna, Warszawa 1983.
  5. J. Schmidt, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony