Niksa

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
H.J. Ford, The Miller Sees the Nixy of the Mill-Pond, The Yellow Fairy Book, 1894
NIKSY – w mitologii germańskiej demony wodne.

Nazwa

Angielska nazwa nixy i wszelkie jej pochodne bierze swój początek z indoeuropejskiego *neig, oznaczającego mycie się. W języku starowysokoniemieckim brzmiała nicchus, co dało początek średniowysokoniemieckiemu nicke, a to z kolei niemieckiej nix, nixie. Angielskie nix pochodzi od staroangielskiego słowa nicor wskazującego na wodnego potwora. W Szwecji nixy znane były jako näck , w Norwegii nökk. Niksy pojawiały się także pod lokalnymi nazwami. Takim był szwedzki strömkarl, czyli dosłownie rzeczny człowiek czy norweski fosegrim, tłumaczony jako duch wodospadu.

Wygląd Niks

Niksy mogły być zarówno płci żeńskiej jak i męskiej. Pojawiały się pod różnymi postaciami, przybierając zarówno kształty zwierzęce jak i ludzkie. Niksy męskie upodobały sobie kształty końskie, ale także wężowe i rybie. Nilsy żeńskie w swoim kształcie pół ryby a pół kobiety, przypominały syreny. Nie obce były im także postaci starej kobiety bądź zwierzęcia w tym zwłaszcza końska. Niksy pojawiały się nago.

Charakterystyka Niks

Niksy szczególnie lubiły muzykę i taniec. Nie obce więc im było wabienie ludzi grą na instrumencie, i topienie w odmętach. Mężczyźni na swoje ofiary wybierali kobiety. Niksy płci żeńskiej kusiły młodych mężczyzn, dodatkowo poza grą, także śpiewem i z podobnym skutkiem. Wszystkie upodobały sobie na ofiary także dzieci. Mogły wiązać się z ludźmi i doczekać się potomstwa, z reguły jednak, prędzej czy później, wracały do swojego wodnego królestwa. Dla ludzi kontakt z tymi istotami zazwyczaj kończył się źle.

Literatura

  • Szrejter A., Mitologia germańska, Warszawa 1997.
  • Szrejter A., Bestiariusz Germański. Potwory, olbrzymy i święte zwierzęta, Gdańsk 2012.
  • A. M. Kempiński, Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Kempiński A.M., Ilustrowany leksykon mitologii wikingów, Poznań 2003.
  • Turowska-Rawicz M., i Sypek R., Mitologie świata. Ludy skandynawskie, Warszawa 2007.
  • Encyclopedia Britannica, b.d., http://www.britannica.com/.
  • Online Etymology Dictionary, b.d., http://www.etymonline.com/index.php.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony