Neal Stephenson

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Neal Stephenson
Neal stephenson0.jpg
Data i miejsce urodzenia 31 października,1959
Fort Meade
Narodowość USA
Ważne dzieła Diamentowy wiek
Nagrody
Hugo, Locus
Neal stephenson.jpg

Neal Town Stephenson (ur. 31 października 1959 r. w Fort Meade, Maryland) – amerykański pisarz science-fiction.

Studiował na Uniwersytecie Bostońskim, najpierw fizykę, a następnie geografię. Po ukończeniu studiów pracował naukowo, ale również imał się tak różnych zajęć jak naprawa samochodów czy uprawa ziemi.

Zadebiutował w 1984 roku powieścią The Big U. W 1988 roku wydał kolejną powieść Zodiac: Thriller ekologiczny (Zodiac: The Eco-thriller), ale prawdziwą sławę i uznanie przyniosły mu dopiero jego następne książki.

Wydana w 1992 roku powieść Zamieć (Snow Crash) została uznana przez krytyków i dziennikarzy za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. Kolejna powieść Stephensona pt. Diamentowy wiek (Diamond Age) (1995) została nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo. Obie te powieści są w środowisku libertariańskich anarchistów uznawane za kultowe, gdyż ich akcja rozgrywa się w świecie, w którym organizacje państwowe nie istnieją lub są w rozpadzie, a ludzie zrzeszają się w dobrowolnych kongregacjach, zwanych klawami, różniących się od siebie stylem życia, prawem i tradycjami.

Kolejna powieść - Cryptonomicon (1999) - również odniosła ogromny sukces. Narracja książki prowadzona jest jednocześnie w trakcie II wojny światowej oraz współcześnie, a niebagatelną rolę odgrywają w niej szyfry i kryptografia. W 2003 roku Stephenson wydał kolejną powieść pt. Żywe srebro (Quicksilver), będącą pierwszym tomem trzyczęściowego Cyklu barokowego. Kolejne części to Zamęt (The Confusion) (2004) i Ustrój świata (The System of the World) (2004). W 2008 roku wydał kolejną powieść pt. Peanatema (Anathem), za którą otrzymał Nagrodę Locusa. Jego najnowszą powieścią jest wydana w 2011 Reamde.

Jest współzałożycielem powstałej w 2010 społecznościowej platformy publikacyjnej Subutai, która jest w zamierzeniu nową formą tworzenia i udostępniania tekstów w mediach elektronicznych. Pierwszym projektem zaprezentowanym na Subutai jest powieść Stephensona The Mongoliad.


Spis treści

The Baroque Cycle

Cykl Barokowy

The Foreworld Saga

Powieści

Nonfiction

 • In the Beginning... Was the Command Line (1999)
 • Some Remarks: Essays and Other Writing (2012)

Inna twórczość

Opowiadania

 • from Snow Crash: Chapter 1 (1993)
 • Spew (1994)
 • The Great Simoleon Caper (1995)
 • Jipi and the Paranoid Chip (1997) - Jipi i elektroniczny paranoik Nowa Fantastyka 08 (359) 2012
 • Excerpt from the Third and Last Volume of 'Tribes of the Pacific Coast' (1995) Ustęp z »Trzeciego i Ostatniego Tomu Plemion Wybrzeża Pacyfiku« Steampunk
 • Crunch (1998)
 • Quicksilver (excerpt) (2002)
 • King of The Vagabonds (excerpt) (2003)
 • Qdalisque (excerpt) (2006)

introduction (Odalisque) (2010)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony