Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca

Jerzy Żuławski

Na srebrnym globie1.jpeg
Na srebsrnym globie46.jpg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1903
Wydawca W. L. Anczyc i Spółka
Cykl: Trylogia księżycowa
poprzednia
brak
następna
Zwycięzca
Kupisz w: Solarisnet.pl


Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca – powieść fantastyczno-naukowa Jerzego Żuławskiego wydana po raz pierwszy przez Towarzystwo Wydawnicze S. Sadowski we Lwowie w 1903 roku. Powieść ta jest pierwszą częścią Trylogii księżycowej do której należą też powieści Zwycięzca z 1910 roku oraz Stara Ziemia z 1911 roku.

Powieść napisana jest w formie pamiętnika jednego z uczestników wyprawy na Księżyc. Międzynarodowa ekipa naukowców po dostaniu się na srebrny glob, chce sprawdzić hipotezę, że jego przeciwna strona jest zasobna w tlen i nadaje się do kolonizacji. Zamknięci w specjalnym pojeździe przedzierają się przez księżycowe szczyty górskie i przepaście. Podróż ta staje się parabolą zmagań człowieka z własnymi słabościami, a poprzez podkreślenie oddalenia człowieka od macierzystej Ziemi, kultury i cywilizacji może być traktowana jako metafora losów jednostki zdanej na siebie w ramach izolowanej mikrogrupy społecznej.

Podróż kończy się śmiercią części z uczestników wyprawy. Grupka ocalałych dociera w końcu na drugą, nadającą się do życia półkulę Księżyca i zakłada na niej kolonię opartą na idei egalitaryzmu społecznego. Jednak natura ludzka okazuje się nieubłagana. Potomkowie osadników w efekcie działania prawa doboru naturalnego w warunkach chowu wsobnego (wszyscy pochodzą od jednej matki) oraz wskutek zmniejszonego ciążenia ulegają stopniowo degeneracji fizycznej, dziedziczą również głównie negatywne cechy osobowości. Mimo korzystnych warunków naturalnych nie tworzą na Księżycu raju, lecz hierarchiczne społeczeństwo oparte na zniewoleniu.

Żuławski rozszerza pozytywistyczne ideały wiedzy i poznania o pojęcie metafizycznego niepokoju, nabierające znaczenia wobec grozy niezbadanych przestrzeni kosmosu. Żądza poznania, choć wsparta nowoczesną technologią, skazuje człowieka na przegraną z siłami natury. Autor przedstawia również proces tworzenia się od podstaw nowej nowej religii opartej na micie założycielskim.


Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1903 Na srebrnym globie1.jpeg Wydawca: Anczyc2 1946 Na srebsrnym globie46.jpg Wydawca: Wiedza3 1956 Na srebrnym globie56.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Stefan Żechowski
4 1975 Na srebrnym globie75.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Andrzej Darowski
5 1979 Na srebrnym globie79.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie
oprawa twarda

Projekt okładki: Emilia Freudenreich
ISBN 83081068
6 1987 Na srebrnym globie87.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: A. Procajłowicz
ISBN 8308016590
7 2013 Na srebrnym globie-1000.jpg Wydawca: Solaris

Seria: Archiwum polskiej fantastyki
Projekt okładki: Mariusz Brzostowski
ISBN 978-83-7590-109-2


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony