Miecz z Kamienia

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Ilustracja autorstwa Stephena Beckera
MIECZ Z KAMIENIA – w legendach arturiańskich miecz, który król Artur wyciąga ze skały.

Wątek Miecz z Kamienia pojawia się po raz pierwszy u Roberta de Boron i pierwotnie jest identyfikowany z Excaliburem. W późniejszej tradycji Miecz z Kamienia pojawia się jako osobny oręż.

Miecz z Kamienia pojawił się w dzień Bożego Narodzenia przy katedrze. Był wbity w kowadło. Zgodnie z legendą żaden z rycerzy nie był w stanie go stamtąd wyciągnąć. Przepowiednia mówiła, że dokona tego tylko osoba, której przeznaczeniem jest zostać królem i przywrócić pokój w, nękanym walkami o tron, królestwie Brytanii. Przebywał tam akurat młody Artur, wówczas jeszcze jako giermek swojego przybranego brata Kaya, syna Ectora z Dzikiego Lasu. Kay poprosił go by przyniósł mu jego miecz. Artur nie znalazł go za to zobaczył wbity w kowadło miecz i wyciągnął go, nie świadomy wagi swojego czynu, który tymczasem przypisał sobie Kay. Jednak Ector nie uwierzył rodzonemu synowi i w ten sposób wyszło na jaw, że niezwykłego czynu dokonał młody Artur. Ector kazał mu powtórzyć wczyn w obecności innych świadków. W ten sposób spełniła się przepowiednia – młody Artur został władcą Brytanii. Według Thomasa Malory’ego Miecz z Kamienia służył królowi Arturowi do czasu aż nie pękł podczas podczas jednej z walk, na samym początku panowania młodego władcy, walczącego o utrzymanie tronu i pokoju w królestwie. To właśnie wtedy, na miejsce pękniętego Miecza z Kamienia, Król Artur otrzymał Excalibur z woli Merlina i rąk Pani Jeziora.

Literatura

  • Kałużna-Ross J., Mitologie świata. Celtowie, Warszawa 2007.
  • Matthews J., i Matthews C., Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  • Monaghan P., The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, Nowy Jork 2004.
  • Górczyk W., Ślady recepcji legend arturiańskich w heraldyce Piastów czerskich i kronikach polskich, „Kultura i Historia”, 2010, t.17.
  • Mitologia. Mity i legendy świata, Warszawa 2009, s. 272–281.
  • Encyclopedia Mythica, b.d., http://www.pantheon.org/.
  • Encyclopedia Britannica, b.d., http://www.britannica.com/.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony