Międzynarodowy Festiwal Fantastyki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Międzynarodowy Festiwal Fantastyki - konwent organizowany przez Wojtka Sedeńkę i sztab osób z nim związanych. Współorganizatorami: Stowarzyszenie Literackie "Stalker", wydawnictwo Stalker Books, Nidzicki Osrodek Kultury oraz księgarnia Esef.

Organizowany od 1994 roku. Początkowo w Olsztynie, od 1999 na zamku krzyżackim w Nidzicy. W trakcie kilkuletniego remontu zamku i podczas epidemii Covid-19 festiwal stał się ruchomy, organizowany w ośrodkach wypoczynkowych Warmii i Mazur: Kormoran Mierki i InterPiast Kalbornia.

Festiwal nidzicki to dzisiaj niewielki, kameralny konwent (na kilkaset osób), nastawiony na prezentację literatury, filmu, malarstwa. Wyróżnikiem wśród polskich konwentów jest znakomity program, wyśmienici goście, sprawna organizacja.

Spośród organizatorów, poza koordynatorem, Wojtkiem Sedeńką, należy wymienić Ryszarda Piaseckiego, Dariusza Jasiewicza, Bartka, Ulę i Jędrzeja Sedeńków, Małgorzatę Sedeńko, Tomasza Wencka, Tomasza Wierzchonia. Z racji rodzinnego charakteru oraz faktu, że główne siły organizatorskie to rodzina Sedeńków, konwent od kilku lat nazywany jest Sedeńkonem - nazwę wymyslił Jacek Inglot.grupa polskich pisarzy, redaktorów i krytyków na dziedzińcu zamkowym, rok 2001

Spis treści

Miejsce

Zamek krzyżacki w Nidzicy, kino "Wenus" w Nidzicy, ośrodek wypoczynkowy "InterPiast" w Kalborni, Osrodek "Kormoran" w Mierkach.

Termin

Termin - zawsze czerwiec.

Historia

Początkowo festiwal był imprezą dla klientów księgarni Verbum2 – stąd dzisiaj mini konwencik, jaki odbywa się bezpośrednio po festiwalu – nazywa się Poligon V2. Na pierwszy przyjechało 36 osób. Dzisiaj jest dużą imprezą międzynarodową, gościli na niej liczni pisarze z Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec, USA, Kanady. Wśród uczestników co roku można spotkać ludzi z państw sąsiednich.

Impreza to oprócz spotkań autorskich i kiermaszy księgarskich także filmy, wystawy malarstwa (gościliśmy tak znakomitych artystów, wraz z obrazami, jak: Zdzisław Beksiński, Wojtek Siudmak, Tomek Sętowski, Chris Achilleos, Tomasz Maroński, Maciej Garbacz, Krzysztof Chalik.

Do tego odbywają się spotkania teatralne, muzyczne, rożnego rodzaju konkursy, happeningi, biesiady.

Goście

Wśród gości Festiwalu byli wszyscy najznamienitsi pisarze polskiej fantastyki, wielu z nich przyjeżdża rokrocznie.

Stała jest grupa autorska z Czech, w tym tamtejsi pisarze František Novotný, wydawcy Tomas Jirkovsky, redaktorzy Martin Sust. Ze Wschodu na festiwalu gościli tak znani pisarze jak: Marina i Siergiej Diaczenko, Andriej Łazarczuk, Kiriłł Jeskow, Nik Pierumow, Andriej Bielanin, Maria Galina, Arkadij Sztypel, H. L. Oldi. Z Niemiec gościli Thomas R. P. Mielke, Eric Simon i Andreas Eschbach, a z Hiszpanii Luis Prado, Jose Faraldo.

Z Zachodu gośćmi festiwalu w Nidzicy byli: Robert Silverberg, Brian W. Aldiss, Terry Pratchett, Guy Gavriel Kay, Stephen Lawhead, John Crowley, David Weber, Pat Cadigan, George R. R. Martin, Ian Watson.

Strona festiwalu

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony