Maja Lidia Kossakowska

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maja Lidia Kossakowska
Maja lidia kossakowska.jpeg
Data i miejsce urodzenia 27 lutego,1972
Warszawa
Data i miejsce śmierci 23 maja 2022
Stare Załubice
Narodowość Polska
Jarosław Grzędowicz z żoną, Mają Lidią Kossakowską na uroczystości wręczenia Nagród im. Zajdla

Maja Lidia Kossakowska, właśc. Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz (ur. 27 lutego 1972 w Warszawie, zm. 23 maja 2022 w Starych Załubicach) – polska autorka literatury fantasy.

Magister archeologii śródziemnomorskiej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Liceum Sztuk Plastycznych (tytuł zawodowy plastyk – wystawiennik). Poza tym pracowała też jako dziennikarka, realizowała programy w TV i malowała obrazy. Jej wiersze – obok utworów ks. J. Twardowskiego, J. Tuwima czy W. Szymborskiej – złożyły się na poetycki komentarz do wystawy polskich artystów plastyków „Anioły” (Kopenhaga, 2006). Inne utwory poetyckie Kossakowskiej można odnaleźć w powieści Pan Lodowego Ogrodu i w numerze 114/2015 dwumiesięcznika "Poezja dzisiaj".

Była jedną z tytularnych właścicielek pałacu Kossakowskich. Żona pisarza Jarosława Grzędowicza.

Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem "Mucha" zamieszczonym na łamach czasopisma Fenix. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Pisarzy SF – "Srebrny Glob" w kategorii opowiadanie roku za utwór "Beznogi tancerz". W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla m.in. za opowiadania: "Sól na pastwiskach niebieskich", "Schizma", "Beznogi tancerz" i "Żarna niebios". Mikropowieść pt. "Zwierciadło" znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników "Sfinksa".

Autorka napisała trzy książki o tematyce anielskiej: Obrońcy Królestwa (zbiór opowiadań, fabuła związana z Siewcą Wiatru, dzieje się bezpośrednio przed nią, 2003), Siewca wiatru (powieść, 2004; do powieści tej Kossakowska dołączyła obszerny słownik pojęć, nazw, formacji militarnych oraz imion, który został stworzony specjalnie na potrzeby utworów o tematyce związanej z aniołami) oraz Żarna niebios (zbiór opowiadań, reedycja Obrońców Królestwa uzupełniona o dwa nowe opowiadania – Gringo i Żarna niebios, 2008). Ujawniła swoją fascynację mitologią Jakutów, czemu wyraz dała w książce pt. Ruda sfora.

W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem Upiór Południa, które autorka określa mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

W roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – „Śląkfę” dla Twórcy Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymała ją w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga.

Zginęła tragicznie w nocy z 22 na 23 maja 2022 podczas pożaru swego domku letniskowego w Starych Załubicach. 20 czerwca tego roku - po Mszy żałobnej w kościele św. Karola Boromeusza - pisarka spoczęła w grobie rodzinnym na Powązkach.

Spis treści

Zastępy anielskie

cykl Zastępy anielskie

Upiór Południa

cykl Upiór Południa

Takeshi

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Poezja

  • Anioł Pijaków, Anioł Stróż - poetycki komentarz do wystawy pt. "Anioły", zorganizowanej przez krakowską galerię BB (2006)
  • Avalon, Elisium, Pasja - "Poezja dzisiaj" nr 114/2015

Cytaty

  • "Nie przewrócę się, nawet się kurwa nie potknę".

Maja Lidia Kossakowska "Siewca Wiatru"

  • "Jeśli twoje marzenia zaczynają się nagle spełniać, strzeż się. Bo wkrótce czeka się bolesne rozczarowanie".

Maja Lidia Kossakowska "Zbieracz Burz, Tom 1"

  • *Lojalność to towar, który szybko się psuje".

Maja Lidia Kossakowska "Siewca Wiatru"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony