Magdalena Świerczek-Gryboś

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Magdalena Świerczek-Gryboś
Magdalena Swierczek Grybos1.jpg
Narodowość Polska
Strona domowa
Magdalena Świerczek-Gryboś (Naz)

pisarka fantastyki, poetka, redaktorka. Dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor), a jej dwie powieści nominowano do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Samorzeczniczka.

Tworzyć fantastykę uczyła się na portalu fantastyka.pl.

Skończyła m.in. filozofię i etykę. Opiekun pracy magisterskiej z etyki, profesor Tadeusz Gadacz, zainteresował ją postacią Stanisława Lema. Poświęciła jego twórczości jedną z magisterek, wystąpienia na konferencjach, artykuły i część własnej twórczości. Po obronie pracy zaproponowano jej studia doktoranckie z filozofii, na których zajmowała się fantastyką oraz feminizmem. Po trzech latach, niezainteresowana karierą akademicką, zrezygnowała z nich na rzecz redagowania fantastyki.

Związana z Grupą Wydawniczą Fantazmaty, Wydawnictwami SQN, Empik Go, Wilczą, Znakiem i innymi oraz z najstarszym polskim czasopismem astronomicznym „Urania – Postępy Astronomii”.

W 2021 roku zdiagnozowana jako osoba z zespołem Aspergera. Wpisy związane z zaburzeniem publikuje na profilach autorskich na FB i IG.


Organizuje ogólnopolskie konkursy literackie. Odpowiada za konkurs „Jestem legendą”, którego zwieńczeniem jest jedna z najobszerniejszych antologii fantastycznych w Polsce „Ja, legenda” (Fantazmaty), za antologię „Nowoświaty” na Rok Lema, współodpowiada za „Ku gwiazdom. Antologia polskie fantastyki naukowej” Wydawnictwa IX oraz „Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction” Empik Go, zainicjowała Wolbromską Jesień Poetycką.

W swojej działalności podkreśla wagę wspierania debiutantów, a także wagę researchu naukowego jako niezbędnego elementu tworzenia literatury science fiction. Znalazła się w Zarządzie Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, inaugurowała festiwal Bomba Megabitowa w centrum kongresowym ICE w Krakowie.

Mieszka w Gdańsku tuż przy plaży.

Za: Wikipedia

Spis treści

Openminder

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony