Maciej Wojtyszko

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maciej Wojtyszko
Maciej wojtyszko.jpeg
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia,1946

Maciej Wojtyszko (ur. 16 kwietnia 1946 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych.

W latach 1965-1967 studiował filozofię na UW, a następnie na Wydziale Reżyserii PWSTiTV w Łodzi, który ukończył filmem dyplomowym Tik-Tak w 1972. Autor scenariuszy do filmów rysunkowych, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. W latach 1975-1980 zrealizował m.in. następujące widowiska: Ostatnie dni Bułhakowa; Prawdomówny kłamca A. Gorina; Smok E. Szwarca; Zemsta nadchodzi o zmierzchu; Pierścień i róża W. Thackeraya. W sezonie 1979-1980 reżyserował własną sztukę dla dzieci Sekret wróżki na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. W 1981 zrealizował długometrażowy animowany rysun¬kowy film fabularny Tajemnica szyfru Marabuta. Za twórczość dla dzieci otrzymał w 1979 nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Od 1979 starszy wykładowca podstaw reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek zespołu filmowego „Rondo". Autor książek dla dzieci (m.in. Bromba i inni, 1975; Trzynaste pióro Eufemii, 1977; Antycyponek, 1975; Saga rodu Klaptunów, 1981).

Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Członek Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie. Ojciec aktora, reżysera i scenografa Adama Wojtyszki.

W 1978 ukazała się jego powieść fantastycznonaukowa Synteza (NK, W.), opowiadająca o losach hibernowanego chłopca, który zostaje wyleczony w roku 2059. Powieść ukazuje trudności adaptacji społecznej oraz sposoby przełamywania izolacji psychicznej i środowiskowej. Jest przy tym książką o charakterze dydaktycznym: wprowadza postać hibernowanego dyktatora, który po latach pragnie pdzyskać broń masowej zagłady, ponosząc klęskę w walce z obrońcami pokoju. Synteza uzyskała Prix Futuribles i Premio Europea w roku 1980, a jej autor jest również twórcą scenariusza i reżyserem filmu Synteza (1983).

Twórczość fantastyczna

Cytaty

  • "Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych".

Maciej Wojtyszko "Bromba i inni"

  • "Wszystkie Fumy uważają, że głównym ich zajęciem jest wypoczywanie, w związku z czym usiłują wypoczywać z całych sił i bardzo je to męczy, ale ponieważ jedyną formą działania po zmęczeniu powinno być wypoczywanie, więc znów wypoczywają, co je bardzo męczy, i tak w kółko".

Maciej Wojtyszko "Bromba i inni"

  • "Wędruje sobie Bromba od jednego do drugiego i nic, tylko mierzy i waży. Temu poda długość ogona nie tylko w centymetrach, ale nawet w calach, innemu obliczy rozpiętość skrzydeł, jeszcze komuś sprawdzi temperaturę albo zważy młodszego braciszka. Zresztą Bromba, bardzo ścisła w obliczeniach, działająca bez pośpiechu, sama na początku nie zdawała sobie sprawy, jak trudny obrała sobie zawód, trudny zwłaszcza dla kogoś tak jak ona skłonnego do refleksji. Wszystkie Bromby, jak wiadomo, były skłonne do refleksji i może dlatego tak skromnie prezentuje się ich udział w wojnach i tym podobnych imprezach, w których umysły głębokie czyli refleksyjne, nigdy nie gustowały".

Maciej Wojtyszko "Bromba i inni"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony