Młody Technik

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Młody Technik

Nasza Księgarnia, od 1995 AVT

MlodyTechnik.png
Rok powstania 1950
INDEKS {{{indeks}}}
oficjalna strona

Młody Technik – miesięcznik naukowo-techniczny na poziomie popularnym przeznaczony głównie dla młodzieży. Wyszło także kilka numerów specjalnych między innymi "Technika morska"(1963) i "Człowiek i kosmos"(1963).

Założony jako dwutygodnik w 1950 r., przez Zbigniewa Przyrowskiego (1921-2008), redaktora naczelnego przez następne 31 lat, do lipca 1981 r. Ilustrowany przez wiele lat przez Jerzego Flisaka.

Od 1953 r. miesięcznik. W czasach Polski Ludowej i PRL wydawany przez Naszą Księgarnię; redakcja mieściła się na ul. Smulikowskiego 4 (w latach 1952-1992 ulica nosiła imię Władysława Spasowskiego); od września 1993 do czerwca 1995 przejęty przez LUPUS, a od października 1995 do dziś (2011) wydawany przez wydawnictwo AVT. Patent młodzieżowy" z 1973

Prowadzi dział Klub Wynalazców poświęcony wynalazczości, w którym uczy rozwiązywania problemów technicznych i pracy wynalazczej, oraz ogłasza konkursy na proste wynalazki. W latach 60. i 70. do redakcji pisma docierały różnorodne projekty wynalazcze, które selekcjonowane przez ekspertów trafiały do specjalnie utworzonego Biura Młodzieżowych Patentów. Biuro to przyznawało niektórym projektom tzw. "Patenty Młodzieżowe", co zachęcać miało - poprzez niewielką gratyfikację finansową i medialną promocję - do rozwijania innowacyjności wśród młodych czytelników pisma.

W dziale "Na Warsztacie" od lat pokazuje jak "krok po kroku" stworzyć własnoręcznie cuda techniki i zwykłe zabawki edukacyjne.

Publikował i publikuje nadal, różne pomysły czytelników, w dziale Pomysły genialne zwariowane i takie sobie, a ich realizację w Śladem pomysłów. Regularnie zamieszczał także opowiadania fantastyczno-naukowe (na łamach MT publikowało wielu znanych pisarzy SF, m.in. Stanisław Lem, Andrzej Trepka,Janusz A. Zajdel, Wiktor Żwikiewicz). W dziale Dla każdego coś innego zamieszczane były ciekawostki techniczne. Jan Barczyk prowadził rubrykę Nauka i technika na znaczkach pocztowych. Okienko Zastanówmy się zwięźle stawiało problemy fizyczne, których rozwiązanie ukazywało się dopiero w następnym numerze. Felietony wstępne pisał Bogusław Kitzmann, którego zastąpił końcem 1981, początkiem 1982 roku Jerzy Klawiński.

Obecnie zawiera, oprócz wyżej wymienionych działów, szereg artykułów o tematyce popularnonaukowej, historii myśli technicznej i współczesnych osiągnięciach techniki, od mechaniki po elektronikę. Stale działy: Rozmaitości matematyczne (Michał Szurek), Chemia na co dzień (Stefan Sękowski, od numeru z września 1952, rubryka nazywała się początkowo Kącik chemiczny), fizyka (Tomasz Sowiński, Jak to odkryli?), astronomia (Stanisław Bajtlik) pisane przez autorytety w tych dziedzinach, od lat mają swoich wiernych fanów.

Od 2005 r. ukazuje się "Młody Technik on-off line" z płytą CD.

W styczniu 2011 roku pojawił się e-suplement - nowa zakładka na stronie www dedykowanej tytułowi. Materiały zawarte w e-suplemencie połączone są integralną więzią z bieżącym wydaniem miesięcznika, gdyż zawierają poszerzenia artykułów, łącząc świat druku z rzeczywistością multimedialną. W e-suplemencie zamieszczone są dodatkowe materiały, a wśród nich multimedia, recenzje, zdjęcia, filmy oraz bonusowe artykuły – relacje z ciekawych miejsc i przewodniki krok po kroku, a także niepowtarzalne eksperymenty wideo z chemii.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony