Lech Keller

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lech Keller
Lech keller.jpeg
Data i miejsce urodzenia 1949
Łódź
Narodowość Polska
Lech_Keller@yahoo.co.uk e-mail


Lech Keller urodził się w Łodzi w roku 1949. W roku 1973 ukończył warszawską Szkołę Główną Planowania i Statystyki (SGPiS, obecnie Szkoła Główna Handlowa - SGH) ze stopniem magistra ekonomii. W roku 1996 ukończył The University of Melbourne (Uniwersytet Melbourneński), gdzie uzyskał stopień naukowy Master of Arts z zakresu geografii gospodarczej. W roku 2002 uzyskał stopień doktora filozofii (PhD) w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Monasha (Monash University) w Melbourne. Tematem jego pracy doktorskiej był Stanisław Lem jako pisarz polityczny oraz tegoż wizje przyszłości.

W latach 1970-1976 pracował jako programista komputerowy w polskim przemyśle oraz na SGPiSie. W latach 1978-1979 był zatrudniony jako projektant skomputeryzowanych systemów zarządzania (MIS) oraz jako pracownik naukowy Instytutu Organizacji Zarządzania i Doskonalenia Kadr w Warszawie. W latach 1980-1981 był on kierownikiem działu Elektronicznego Przetwarzania Danych w Centrali Handlu Zagranicznego “Impexmetal” w Warszawie. Pomiędzy 1982 a 1984 wykładał programowanie komputerów na Uniwerytecie Witwatersrandu (University of the Witwatersrand) w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) oraz pracował jako projektant i konsultant w firmie komputerowej Datapoint. W roku 1984 emigrował do Australii, gdzie pracował jako projektant i konsultant dla takich wielkich firm komputerowych jak Compaq i Tandem oraz dla firmy Telstra (czyli Telecom Australia).

W banku ANZ i dla firmy CashCard zaprojektował on i wdrożył szereg systemów w zakresie elektronicznego przesyłania funduszy (Electronic Fund Transfer). Jest on autorem szeregu książek na temat programowania komputerów, w tym Programowanie w języku Databus (Warszawa, 1979). Obecnie publikuje on na temat efektów socjo-ekonomicznej transformacji w Europie Centralnej (np. na Monash University w “East Europe Forum” i “Occasional Papers”), a także w SGH (“Biuletyn Instytutu Gospodarstwa Społecznego”).

Jest on współautorem książki Literature in Times of Crisis (Literatura w czasach kryzysu, Melbourne, 1997). Opublikował też szereg artykułów i recenzji na temat fantastycznonaukowego pisarstwa Stanisława Lema i braci Strugackich w “The Soviet and Post-Soviet Review” (USA), “Science Fiction” (University of Western Australia), “Acta Polonica Monashiensis” and “Polish Studies – Occasional Papers” (Monash University). Jest on też redaktorem wspomnianych “Act” i “Occasional Papers”. Publikuje także artykuły popularnonaukowe w polskojęzycznej prasie australijskiej, a także w “Skrzydlatej Polsce” i magazynach internetowych.

Bloger. Autor opracowania dotyczącego stanu polskiego szkolnictwa wyższego.

Biograf i bibliograf twórczości Stanisława Lema.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony