Lary

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

LARY — w mitologii i religii rzymskiej bóstwa opiekuńcze.

Rodowód

Kult lar został przejęty przez Rzymian od Etrusków. Lary miały być dziećmi boga Merkurego oraz nimfy Lary. W kulcie Lary mogły być publiczne jak i związane z domem. Te, które związane były z rodziną nosiły miano lares familiares a te, które strzegły rozstajów dróg na terenach wiejskich nosiły nazwę lares compitales, od łacińskiego słowa compita oznaczającego rozstaje dróg.

Wygląd

Lary, w postaci figurek chroniących domu, wyobrażano sobie jako młodzieńców. Lary stąpały na palcach, trzymając w dłoniach róg obfitości. Towarzyszył im pies.

Miejsce

Strzegące ludzi figurki trzymano w domach a także w kapliczkach na rozstajach dróg, tak zwanych compita, i w samym mieście, w analogicznych miejscach, jakimi były skrzyżowania dzielnic.

Charakterystyka

Miały one czuwać i opiekować się rodziną, strzegąc określonych wyżej miejsc. Były to także bóstwa ważne dla niewolników.

Kult

Kult lar, podobnie jak ich podział wynikający właśnie z kultu, miał charakter publiczny jak i rodzinny. Lary związane były z kultem zmarłych, uosabiając ich. Lary miały swoje święto, tak zwane Compitalia. Przypadało ono na drugiego maja. Duża rola w jego organizacji przypadała niewolnikom. Rolę Larów w kulcie publicznym mogły spełniać rzymskie bóstwa takie jak Janus czy Diana.

Literatura

  • Dzielińska M., "Religie świata rzymskiego", Warszawa 1987.
  • Kempiński A. M., "Słownik mitologii ludów indoeuropejskich", Poznań 1993.
  • Kubiak Z., "Mitologia Greków i Rzymian", Warszawa 1997.
  • Schmidt J., "Słownik mitologii greckiej i rzymskiej", Katowice 2006.
  • Stankiewicz L., "Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej", Wrocław 2008.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony