Kazimierz Kyrcz Jr.

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kazimierz Kyrcz Jr
Kazimierz kyrcz.jpg
Data i miejsce urodzenia 1970
Człopa
Narodowość Polska
Strona domowa
Robert Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Jr.

Kazimierz Kyrcz, Jr (ur. 1970 w Człopie, polski pisarz fantastyki i horroru, poeta i recenzent. Swoją twórczość − pisaną często w duecie z młodszymi autorami fantastyki − określa mianem "miejskiej grozy".

Przesiąknięta brutalnym naturalizmem w obrazowaniu psychiki ludzkiej twórczość Kyrcza zebrana została dotychczas w dwóch zbiorach opowiadań. Akcja większości z nich rozgrywa się w realiach współczesnego Krakowa. Jak sam przyznaje, jego pierwszą fascynacją literacką były rosyjskie powieści science fiction; w owym czasie były one w Polsce rzadkością, toteż w celu pogłębiania wiedzy na ich temat oraz bogatszej lektury Kyrcz podjął naukę języka rosyjskiego. Następnie ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim; w tym czasie przetłumaczył też kilka rosyjskich opowiadań.

Z zawodu jest oficerem krakowskiej policji.

W 2005 wraz z Dawidem Kainem został laureatem konkursu literackiego organizowanego przez wydawnictwo "Rebis".

Groza w wydaniu Kyrcza − inaczej niż choćby w przypadku "postmodernistycznego koszmaru" Dawida Kaina − podszyta jest realizmem życia na przedmieściach wielkiego miasta oraz fascynacją ukrytych mechanizmów ludzkiej psychiki. Autor dość często odwołuje się do absurdu w wydaniu kafkowskim, pociągniętym jednak do pewnego, makabrycznego nieraz, ekstremum. Jak pisał sam Kyrcz w jednym z wywiadów promujących zbiór Horrorarium.

Opowiadania Kazimierza Kyrcza inspiracje czerpią głównie z twórczości takich pisarzy jak: Kathe Koja, Lucius Shepard czy Jonathan Lethem − przedstawicieli nowoczesnej odmiany powieści grozy. Sporo elementów wywodzi się z lektury powieści psychologicznej. Pewien trop stanowią również motta zaczerpnięte z fragmentów utworów Johanna Wolfganga Goethego czy Marcina Świetlickiego, parafraza tytułu Sezonu w piekle Arthura Rimbauda oraz pewna ciągłość tradycji "weird-fiction" zapoczątkowanej przez Stefana Grabińskiego.

Twórczość krakowskiego pisarza horroru regularnie ukazuje się zarówno w czasopismach fantastycznych: "Magazyn Fantastyczny", "TDH", "Ubik", "Fantazyn", "Czachopismo", jak i w Internecie (m.in. Carpe noctem, Esensja, Horror Online, Pro Arte, Nowa Gildia).

Osobnym nurtem twórczości Kyrcza są fraszki, a także humoreski publikowane w Twoim Dobrym Humorze.

Spis treści

Kazimierz Kyrcz, Jr & Dawid Kain (2004-2006, 2011)

Debiutem książkowym Kazimierza Kyrcza był napisany wraz z Dawidem Kainem zbiór opowiadań Piknik w piekle (2004), który spotkał się z wieloma przychylnymi recenzjami, min. Łukasza Orbitowskiego. Tytuł książki stanowi parafrazę Sezonu w piekle Arthura Rimbauda, a także nawiązanie do wcześniej nagranej piosenki zespołu Lusthaus (Piknik w piekle), którego Kyrcz był współzałożycielem.

Opowiadania obu autorów epatują okrucieństwem, erotyką i wulgaryzmami, odzwierciedlając skrajne stany emocjonalne bohaterów będących w konflikcie z absurdem otaczającego ich świata. Okraszone czarnym humorem nowele przedstawiają najczęściej groteskowe, sprzeczne z prawdopodobieństwem i logiką, sytuacje. Jednocześnie trzymają dystans wobec elementów grozy, prowadząc dialog ze zjawiskiem literackim, jakim jest współczesna odmiana horroru. Twórczość Kyrcza wyróżnia się przy tym stosunkowo krótką lecz przez to zwartą formą oraz oszczędnością języka, przy jednoczesnym nagromadzeniu poetyckich środków ekspresji. Jego opowiadania zdradzają pewną skrajność: surowy styl przeplata się z wysublimowaną, liryczną narracją. Utwory Kyrcza, których nadrzędnym wątkiem jest historia miłosna (Enen, Teraz i na zawsze) ukazują surrealistyczne oblicze miłości. Charakterystyczną cechą tej twórczości jest również osadzenie zjawisk niesamowitości i grozy w szarej codzienności polskiego miasta. Można doszukiwać się w tym pewnej ciągłości z tradycją polskiej literatury grozy zapoczątkowaną przez Setafana Grabińskiego. Jak mówił w wywiadzie sam Kyrcz: "Tworzymy coś, co można nazwać miejską grozą. Opisujemy zło, które może nas dopaść za bramą zwykłej kamienicy..."

W roku 2006 na rynek wyszedł nowy zbiór opowiadań Kazimierza Kyrcza & Dawida Kaina - Horrorarium. Tytuł pochodzi od jednego z opowiadań Pikniku w piekle, wskazując na ciągłość z poprzednim zbiorem. W roku 2011 ukazał się trzeci zbiór opowiadań wspomnianego duetu - "Chory, chorszy, trup", różniący się od dwóch poprzednich tym, że wszystkie zawarte w nim teksty zostały napisane wspólnie.

Kazimierz Kyrcz, Jr & Łukasz Śmigiel (2006-2007)

W latach 2006-2007 Kazimierz Kyrcz nawiązał literacką współpracę z wrocławskim pisarzem opowiadań grozy, Łukaszem Śmiglem, z którym napisał trzy opowiadania. Debiutem nowego duetu była nowela Głowa do kochania (tytuł jest parafrazą głośnego filmu surrealistycznego Davida Lyncha Głowa do wycierania), na podstawie której powstaje aktualnie krótkometrażowy film w reżyserii Vana Kassabiana. Utwór pierwotnie wydrukowany został w magazynie "Alfred Hitchcock poleca" (7/2006), a następnie na łamach "Przekroju". Kolejne opowiadania Kyrcza & Śmigla to "Pasażer na gapę" oraz "Bagaż doświadczeń". To ostatnie, skomponowane na zasadzie zestawienia życiowych doświadczeń czterech mieszkańców pewnej kamienicy, przedstawia dość oryginalny motyw surrealistycznego handlu ludzkim strachem. Kazimierz Kyrcz, Jr & Łukasz Radecki (2007-2011)

Kazimierz Kyrcz, Jr & Łukasz Radecki

Dotychczas duet wydał pięć opowiadań:

oraz zbiór opowiadań Lek na lęk (wyd. Fu Kang 2011)

Działalność muzyczna

Kazimierz Kyrcz działał jako basista, kompozytor oraz autor tekstów zespołu rockowego Lusthaus. Grupa grała gotyckiego rocka oraz cold wave, w tym również covery poiosenek zespołu The Cure. Udzielał się w formacjach: Klandestein i Siamese Twins. Współredagował fanzin „Trans”. Organizator kilkunastu koncertów z cyklu „Mroczne Strony Rocka”.

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Kobiety, które nienawidzą (2020)
  • Mężczyźni w potrzasku (2020)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony