Katedra

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Katedra

Jacek Dukaj & Tomasz Bagiński

Katedra.jpeg
płyta DVD z filmem "Katedra" Tomasz Bagińskiego
Katedra.jpg
Język oryginału polski
Forma Opowiadanie
I wydanie polskie 2003
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Autor okładki Tomasz Bagiński
Oprawa twarda
ISBN 8308033814
Kupisz w: Solarisnet.pl
Tomasz Bagiński – twórca "Katedry", filmu nominowanego do Oscara, i Jacek Dukaj – autor prozy, na której motywach powstał film, wznoszą w tej książce Katedrę wspólnie. Jej architektura to wartka akcja, tajemnicza historia oraz porywające wyobraźnię, najbardziej efektowne kadry z filmu.

Gdy filmowa realizacja Katedry zdobywa uznanie i rozgłos światowy, łatwo zapomnieć, że w istocie cały ów proces napędzany był mocą tej samej nierozumnej, radosnej, dziecinnej fascynacji, która sprawia, że wieczorami, nocami, z wysuniętym językiem i wypiekami na policzkach ślęczymy nad naszymi wariackimi projektami - nie ma znaczenia: przy sztaludze, nad rękopisem, przy komputerze, nad oryginalnym konstruktorem elektronicznym, nad deską kreślarską czy zupełnie już abstrakcyjnym modelem matematycznym - bo jest zbyt piękne, bo złapało serce i umysł, bo nie sposób się oprzeć.

Niebezpiecznie jest za bardzo się zapatrzyć…

Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła.

Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita.

Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej...

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 2003 Katedra.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie
wydanie z filmem

Projekt okładki: Tomasz Bagiński
ISBN 8308033814
2 2017 Katedra.jpg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Tomasz Bagiński
ISBN 9788308064559


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony