Kassandra

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

KASSANDRA — w mitologii greckiej wieszczka.

Imię

W Laokonii znana była pod imieniem Aleksandry.

Rodowód

Kassandra była córką króla Troi Priama oraz Hekabe. Kassandra miała mieć pięćdziesięciu bądź dziewiętnastu braci. Imiona niektórych z nich to Parys, Hektor, Deifobos, Helenos, Pammon, Polites, Antifos, Hipponoos, Polydoros, Helenos. Ponadto Kassandra miała trzy siostry o imionach Kreusa, Laodike oraz Polyksena. Spośród wymienionego rodzeństwa Helenos był bratem bliźniakiem Kassandry. Z jej związku z Agamemnonem przyszło na świat dwóch bliźniaków Teledamos oraz Pelops.

Miejsce

Miejsca związane z Kassandrą, to rodzinna Troja. Następnie, znajdujące się za Troją, sanktuarium Apollina. Wreszcie Mykeny, a także Amyklaj w Laokonii.

Charakterystyka

Kassandra miała zdolności wieszcze. Nabyła je w świątyni Apolla, która znajdowała się niedaleko Troi. Według pierwszej z wersji mitu Kassandrę wraz z bratem bliźniakiem Helenosem przywiedli do sanktuarium rodzice. A potem zapomnieli o dzieciach i zostawili je na noc w świątyni. Wtedy wypełzły węże i wyczyściły dzieciom uszy. Spłoszone przez rodziców umknęły w zasuszone liście lauru. Tymczasem dzieci zyskały zdolności wieszcze. Według innej z wersji podczas wizyty Kassandry w świątyni bóg objawił się jej, a ona obiecała mu swoje ciało w zamian za to, że nauczy ją prorokować. Ponieważ Kassandra nie dotrzymała danego słowa bóg napluł jej w usta, nie odbierając jej daru wieszczego, ale sprawiając, że nikt nie wierzył w prorocze słowa Kassandry.

I tak Kassandra daremnie, bo przez nikogo niesłuchana, przepowiedziała, że Troja upadnie i, że to Parys przyniesie rodowi nieszczęście, rozpoznała w nim jednak brata, kiedy powrócił z wyprawy do domu. Następnie zobaczyła śmierć Hektora nim przyniesiono jego ciało. Ostrzegała przed wprowadzeniem konia trojańskiego za mury, wieszcząc podstęp Greków. Nikt jednak nie słuchał przepowiedni Kassandry.

Po wojnie trojańskiej, przy podziale łupów przez Greków, próbował ją zniewolić w świątyni Ateny Ajas. Dziewczyna, która szukała schronienia właśnie w świątyni, schwyciła się więc posągu bogini. Ten został jednak strącony i na skutek świętokradztwa wzniósł kamienne oczy ku niebu. Według niektórych wersji Ajas zgwałcił, a nie tylko próbował zgwałcić, Kassandrę. W każdym razie w efekcie w dziewczynie zakochał się Agamemnon i odtąd należała ona do niego. Doczekała się z nim dwóch synów, wspomnianych już bliźniaków Teledamosa oraz Pelopsa. Ostatnia przepowiada Kassandry dotyczyła właśnie losu Agamemnona. Wieszczka błagała go, by nie wracał do Myken, do żony Klitajmestry. Po powrocie Agamemnon, zgodnie z przepowiednią, zginął z jej ręki. Zginęła także Kassandra, a wspólnik Klitajmestry, Ajgistos, zabił jej synów. Kassandra po śmierci otoczona była świętością. Jej grób wskazywano w Mykenach, ale także w Amyklaj w Laokonii.

Literatura

  • Graves R., Mity greckie, Kraków 2009.
  • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997.
  • Kempiński A. M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Schmidt J., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006.
  • Stankiewicz L., Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008.
  • Kerényi, K., Mitologia greków, Warszawa 2002.
  • Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 1997.
  • Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1983.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony