Julian Barnes

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Julian Barnes
Julian barnes.jpg
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia,1946
Leicester
Narodowość Anglia

Julian Patrick Barnes (ur. 19 stycznia 1946 w Leicester) – angielski powieściopisarz, autor opowiadań i eseista.

Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf – należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następnie został publicystą i krytykiem literackim „New Statesman” oraz „New Review”. W latach 1979-1986 w tej samej roli występował w telewizji.

Debiutował w 1981 powieścią Metroland. Następna z jego książek, Papuga Flauberta, na wpół powieść, na wpół esej, luźno nawiązuje do życiorysu wielkiego francuskiego pisarza Gustawa Flauberta. Utwór zdobył uznanie krytyki oraz nominację do Nagrody Bookera. Kolejne powieści, Pod słońce i – zaskakująca już samym tytułem – Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach, ugruntowały mocną pozycję Barnesa w prozie brytyjskiej.

Główną postacią niewielkiego objętościowo Jeżozwierza (1992) jest były przywódca partyjny jednego z krajów bloku wschodniego. Nowe, demokratyczne władze, organizują kacykowi proces polityczny, ten jednak nie zamierza się poddawać i przewrotnie obala oskarżenia.

W Anglia, Anglia Barnes świadomie nawiązuje do utopii Jonathana Swifta i Aldousa Huxleya. Bohaterem swej powieści uczynił szalonego miliardera pragnącego na jednej z przybrzeżnych wysp odtworzyć Anglię w miniaturze – za olbrzymie pieniądze skupuje brytyjskie symbole, łącznie z Big Benem i rodziną królewską.

Barnes jest uważany za czołowego angielskiego postmodernistę. Trzy jego książki – Papuga Flauberta, Anglia, Anglia oraz Arthur & George – były nominowane do Booker Prize, a powieść Poczucie kresu zdobyła ją w 2011. Opublikował także kilka kryminałów (pod pseudonimem „Dan Kavanagh”).

Powieści

Inna twórczość

 • Metroland (1980)
 • Flaubert's Parrot (1984)
 • Talking It Over (1991)
 • The Porcupine (1992)
 • Letters from London: 1990-1995 (1995)
 • Cross Channel (1996)
 • The Lemon Table (2004)
 • Love, etc. (2000)
 • Something to Declare: Essays on France (2002)
 • The Pedant in the Kitchen (2003)
 • Arthur & George (2005)

Cytaty

 • "Materac na podłodze zastąpiło podwójne łóżko, w którym spaliśmy razem co noc i gdzie część moich filmowych założeń na temat miłości i seksu została poddana korekcie. Na przykład wizję kochanków błogo zasypiających w swoich ramionach wyparła rzeczywistość, w której jedno zasypia w połowie na drugim, a to drugie, wycierpiawszy przez pewien czas skurcze i utrudnione krążenie, delikatnie się wyswobadza, starając się jej nie obudzić. Odkryłem też, że nie tylko mężczyźni chrapią".

Julian Barnes "Jedyna historia"

 • "Myślałem o rzeczach, które zdarzały mi się w ciągu tych lat, i o tym, jak niewiele zrobiłem, by cokolwiek się zdarzyło".

Julian Barnes "Poczucie kresu"

 • "Pierwsza miłość układa życie na zawsze: tyle odkryłem przez lata. Może nie mieć większego znaczenia niż kolejne, ale jej istnienie zawsze będzie na życie wpływać. Może służyć za model albo kontrprzykład. Może przyćmiewać kolejne miłości; z drugiej strony może czynić je łatwiejszymi, lepszymi. Choć czasem pierwsza miłość wypala serce i jakiś przyszły poszukiwacz znajdzie tylko tkankę bliznowatą".

Julian Barnes "Jedyna historia"

 • "(...) mam nadzieję, że ty nigdy nie osiągniesz tego stanu, ale niektórzy z nas dochodzą w życiu do takiego punktu, gdzie zdają sobie sprawę, że nic nie ma znaczenia. Nic, kurwa, nie ma znaczenia. A jedną z nielicznych ubocznych korzyści jest to, że wiesz, iż nie pójdziesz do piekła za wpisywanie błędnych odpowiedzi w krzyżówce. Bo już przeżyłeś piekło i wiesz aż za dobrze, jak tam jest".

Julian Barnes "Jedyna historia"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony