Joanna Kułakowska
Joanna Kułakowska | |
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | 30 września,1975 Warszawa |
Narodowość | Polska |
Joanna Kułakowska ur. 30 września 1975 r. w Warszawie – pisarka fantastyki, publicystka i redaktorka. Feministka liberalna z kilkoma radykalnymi poglądami i fanatyczny wróg wszelkiej maści fanatyzmu. Poza tym miłośniczka RPG, członkini formacji literackiej Klub Tfurców i fandomu, współorganizatorka – z ramienia klubu WKF „PEGAZ” – kilku konwentów miłośników fantastyki. Prywatnie partnerka życiowa Łukasza M. Wiśniewskiego.
Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: Psychologia Społeczna) i dwuletnie szkolenie z terapii według założeń Psychologii Zorientowanej na Proces przy Polskim Towarzystwie PZnP, uczęszczała też na studia podyplomowe Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Współpracowała z „Magią i Mieczem”, obecnie jest stałą współpracowniczką „Nowej Fantastyki” (od 2006 r.), SFinksa (od 2011 r.), „Czegoś na progu” (od 2012 r.) i niezwiązanego z fantastyką „Czwartego Wymiaru” (od 2008 r.). W 2012 r. została redaktorką prowadzącą magazynu „Opowieści Niesamowite”. Choć z wykształcenia jest psycholożką i dalej interesuje ją wszystko, co z dziedziną tą związane, zawodowo zajmuje się publicystyką i literaturą – tworzeniem i adiustacją. Pracowała jako redaktorka i korektorka językowa m.in. dla periodyków „Czwarty Wymiar”, „Nowa Fantastyka” i „Gry Komputerowe” oraz dla portalu przedsiębiorczakobieta.pl i przy materiałach związanych z unijnym projektem „Jak dobrze być przedsiębiorczą kobietą!”.
Poza publikacjami w pismach, z którymi nawiązała stałą współpracę, publikowała również recenzje, wywiady oraz artykuły przeglądowe, krytycznoliterackie i popularnonaukowe na portalach internetowych Nowa Gildia, Fahrenheit, gram.pl, Culture.pl i na łamach pism m.in.: Magazyn Literacki „FENIX”, „Czas Fantastyki”, „Trybuna”, tygodnik pedagogiczny „Gazeta Szkolna”.
Literacko zadebiutowała opowiadaniem Gdy przyjdzie Złotooki w Magazynie Literackim „FENIX” nr 7/1996. Utwory Joanny Kułakowskiej ukazały się w antologiach Robimy rewolucję (Prószyński i S-ka 2000), Wizje alternatywne 5 (Solaris 2004), Wizje alternatywne 6 (Solaris 2007) i Niech żyje Polska. Hura! t. 2 (Fabryka Słów 2007). Choć konwencja utworów jej autorstwa jest różnie określana w recenzjach, generalnie wpisują się one w fantastykę grozy. Kułakowska chętnie polemizuje ze stereotypami płciowymi i wyobrażeniami religijnymi, wykorzystuje motywy oniryczne i baśniowe, porusza problemy psychologiczne i bawi się formą. Przykładami formalnych eksperymentów są opowiadania „Srebrzyste pióra” i „Strach przed ciemnością”, które charakteryzuje egzaltowana narracja ze strony bohatera borykającego się z depresją i kompleksem Boga (częsta u takich osób), oraz mikropowieść „Lew i Jednorożec”, w której dialogi stylizowane są na potoczny, niewygładzony literacko sposób mówienia, a czas symbolicznie zmienia się ze spiralnego na linearny, gdy zbliża się moment zdarcia maski z głównego bohatera. Zabawa formą cechuje również opowiadania „Pluvianus aegyptius” i „Mała Etopiryna”, których narracja luźno i z przymrużeniem oka nawiązuje do akademickiego żargonu.
Opowiadania
- Gdy przyjdzie Złotooki Fenix 07 (54) 1996
- Czerwone pantofelki Robimy rewolucję
- Baśń o Śpiącej Królewnie Click! Fantazja / Fantasy 4 (10) 2003
- Lew i Jednorożec Wizje alternatywne 5
- Dziewczynka w czerwonym kapturku Nowa Fantastyka 09 (276) 2005
- Wiatr i głodne kwiaty Wizje alternatywne 6
- Goście z pokoju obok Niech żyje Polska. Hura!
- Srebrzyste pióra Science Fiction, Fantasy i Horror 03 (29) 2008
- Mała Etopiryna Opowieści niesamowite 01/2012
- Strach przed ciemnością Opowieści niesamowite 02/2012
- Druga szansa Opowieści niesamowite 03/2012
- Pluvianus aegyptius Nowa Fantastyka 12 (363) 2012