Hugo nagroda powieść
(Różnice między wersjami)
(Dodane 2016) |
m |
||
Linia 596: | Linia 596: | ||
| align="center" |2016 || {{sortname|Ann|Leckie}} || ''Ancillary Mercy'' || | | align="center" |2016 || {{sortname|Ann|Leckie}} || ''Ancillary Mercy'' || | ||
|- | |- | ||
− | | align="center" |2016 || {{sortname|Jim|Butcher}} || ''The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass'' || | + | | align="center" |2016 || {{sortname|Jim|Butcher}} || ''The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass'' || ''[[Wiatrogon aeronauty]]'' |
|- | |- | ||
| align="center" |2016 || {{sortname|N. K.|Jemisin}} || ''The Fifth Season'' || | | align="center" |2016 || {{sortname|N. K.|Jemisin}} || ''The Fifth Season'' || |
Wersja z 06:47, 5 maj 2016
Zwycięzcy i nominowani
Lista zwycięzców i nominowanych do nagrody Hugo w kategorii "Najlepsza powieść" (Best Novel).
Rok | Autor | Tytuł oryginalny | Tytuł polski |
---|---|---|---|
1953 | Alfred Bester | The Demolished Man | Człowiek do przeróbki |
1955 | Mark Clifton i Frank Riley | They'd Rather Be Right (aka The Forever Machine) | |
1956 | Robert A. Heinlein | Double Star | Dubler |
1958 | Fritz Leiber | The Big Time | Wielki czas |
1959 | James Blish | A Case of Conscience | Kwestia sumienia |
1959 | Poul Anderson | We Have Fed Our Sea (aka The Enemy Stars) | |
1959 | Algis Budrys | Who? | |
1959 | Robert A. Heinlein | Have Space Suit - Will Travel | Wkładaj kombinezon i w drogę |
1959 | Robert Sheckley | Time Killer (aka Immortality, Inc.) | Nieśmiertelność na zamówienie |
1960 | Robert A. Heinlein | Starship Troopers | Kawaleria kosmosu |
1960 | Gordon R. Dickson | Dorsai! (aka The Genetic General) | Dorsaj! |
1960 | Murray Leinster | The Pirates of Ersatz (aka The Pirates of Zan) | |
1960 | Mark Phillips | That Sweet Little Old Lady (aka Brain Twister) | |
1960 | Kurt Vonnegut | The Sirens of Titan | Syreny z Tytana |
1961 | Walter M. Miller | A Canticle for Leibowitz | Kantyczka dla Leibowitza |
1961 | Poul Anderson | The High Crusade | Podniebna krucjata |
1961 | Algis Budrys | Rogue Moon | Ten cholerny księżyc |
1961 | Harry Harrison | Deathworld | Planeta śmierci |
1961 | Theodore Sturgeon | Venus Plus X | |
1962 | Robert A. Heinlein | Stranger in a Strange Land | Obcy w obcym kraju |
1962 | Daniel F. Galouye | Dark Universe | |
1962 | Harry Harrison | Sense of Obligation (aka Planet of the Damned) | Planeta przeklętych |
1962 | Clifford D. Simak | The Fisherman (aka Time Is the Simplest Thing) | Czas jest najprostszą rzeczą |
1962 | James White | Second Ending | |
1963 | Philip K. Dick | The Man in the High Castle | Człowiek z Wysokiego Zamku |
1963 | Marion Zimmer Bradley | The Sword of Aldones | |
1963 | Arthur C. Clarke | A Fall of Moondust | |
1963 | H. Beam Piper | Little Fuzzy | Kudłaczek |
1963 | Jean Bruller | Sylva | |
1964 | Clifford D. Simak | Here Gather the Stars (aka Way Station) | Stacja tranzytowa |
1964 | Robert A. Heinlein | Glory Road | Szlak chwały |
1964 | Andre Norton | Witch World | Świat Czarownic |
1964 | Frank Herbert | Dune World | fragment Diuny |
1964 | Kurt Vonnegut | Cat's Cradle | Kocia kołyska |
1965 | Fritz Leiber | The Wanderer | Wędrowiec |
1965 | John Brunner | The Whole Man | Telepata |
1965 | Edgar Pangborn | Davy | |
1965 | Cordwainer Smith | The Planet Buyer (aka The Boy Who Bought Old Earth) | |
1966 | Frank Herbert (remis) | Dune | Diuna |
1966 | Roger Zelazny (remis) | ...And Call Me Conrad (aka This Immortal) | Ja, nieśmiertelny |
1966 | John Brunner | The Squares of the City | |
1966 | Robert A. Heinlein | The Moon Is a Harsh Mistress | Luna to surowa pani |
1966 | Edward E. Smith | Skylark DuQuesne | |
1967 | Robert A. Heinlein | The Moon Is a Harsh Mistress | Luna to surowa pani |
1967 | Samuel R. Delany | Babel-17 | Babel 17 |
1967 | Randall Garrett | Too Many Magicians | |
1967 | Daniel Keyes | Flowers for Algernon | Kwiaty dla Algernona |
1967 | James H. Schmitz | The Witches of Karres | |
1967 | Thomas Burnett Swann | Day of the Minotaur | |
1968 | Roger Zelazny | Lord of Light | Pan Światła |
1968 | Samuel R. Delany | The Einstein Intersection | Punkt Einsteina |
1968 | Piers Anthony | Chthon | |
1968 | Chester Anderson | The Butterfly Kid | |
1968 | Robert Silverberg | Thorns | Ciernie |
1969 | John Brunner | Stand on Zanzibar | Wszyscy na Zanzibarze |
1969 | Alexei Panshin | Rite of Passage | |
1969 | Samuel R. Delany | Nova | Nova |
1969 | R. A. Lafferty | Past Master | Władca przeszłości |
1969 | Clifford D. Simak | The Goblin Reservation | Rezerwat goblinów |
1970 | Ursula K. Le Guin | The Left Hand of Darkness | Lewa ręka ciemności |
1970 | Robert Silverberg | Up the Line | Prądy czasu |
1970 | Piers Anthony | Macroscope | |
1970 | Kurt Vonnegut | Slaughterhouse-Five | Rzeźnia numer pięć |
1970 | Norman Spinrad | Bug Jack Barron | |
1971 | Larry Niven | Ringworld | Pierścień |
1971 | Poul Anderson | Tau Zero | |
1971 | Robert Silverberg | Tower of Glass | Szklana wieża |
1971 | Wilson Tucker | The Year of the Quiet Sun | |
1971 | Hal Clement | Star Light | |
1972 | Philip José Farmer | To Your Scattered Bodies Go | Gdzie wasze ciała porzucone |
1972 | Ursula K. Le Guin | The Lathe of Heaven | Jesteśmy snem |
1972 | Anne McCaffrey | Dragonquest | W pogoni za smokiem |
1972 | Roger Zelazny | Jack of Shadows | Widmowy Jack |
1972 | Robert Silverberg | A Time of Changes | Czas przemian |
1973 | Isaac Asimov | The Gods Themselves | Równi bogom |
1973 | David Gerrold | When Harlie Was One | |
1973 | Poul Anderson | There Will Be Time | Stanie się czas |
1973 | Robert Silverberg | The Book of Skulls | Księga czaszek |
1973 | Robert Silverberg | Dying Inside | Umierając żyjemy |
1973 | Clifford D. Simak | A Choice of Gods | |
1974 | Arthur C. Clarke | Rendezvous with Rama | Spotkanie z Ramą |
1974 | Robert A. Heinlein | Time Enough for Love | |
1974 | Larry Niven | Protector | |
1974 | Poul Anderson | The People of the Wind | |
1974 | David Gerrold | The Man Who Folded Himself | |
1975 | Ursula K. Le Guin | The Dispossessed | Wydziedziczeni |
1975 | Poul Anderson | Fire Time | |
1975 | Philip K. Dick | Flow My Tears, the Policeman Said | Płyńcie łzy moje, rzekł policjant |
1975 | Larry Niven and Jerry Pournelle | The Mote in God's Eye | Drzazga w oku boga |
1975 | Christopher Priest | The Inverted World | Odwrócony świat |
1976 | Joe Haldeman | The Forever War | Wieczna wojna |
1976 | Roger Zelazny | Doorways in the Sand | Bramy w piasku |
1976 | Larry Niven i Jerry Pournelle | Inferno | |
1976 | Alfred Bester | The Computer Connection}} (aka The Indian Giver) | |
1976 | Robert Silverberg | The Stochastic Man | Stochastyk |
1977 | Kate Wilhelm | Where Late the Sweet Birds Sang | Gdzie dawniej śpiewał ptak |
1977 | Joe Haldeman | Mindbridge | |
1977 | Frank Herbert | Children of Dune | Dzieci Diuny |
1977 | Frederik Pohl | Man Plus | Człowiek Plus |
1977 | Robert Silverberg | Shadrach in the Furnace | |
1978 | Frederik Pohl | Gateway | Gateway. Brama do gwiazd |
1978 | Marion Zimmer Bradley | The Forbidden Tower | |
1978 | Larry Niven i Jerry Pournelle | Lucifer's Hammer | |
1978 | Gordon R. Dickson | Time Storm | |
1978 | George R. R. Martin | Dying of the Light | Światło się mroczy |
1979 | Vonda N. McIntyre | Dreamsnake | Wąż snu |
1979 | Anne McCaffrey | The White Dragon | Biały smok |
1979 | C. J. Cherryh | The Faded Sun: Kesrith | Gasnące Słońce: Kesrith |
1979 | Tom Reamy | Blind Voices | |
1980 | Arthur C. Clarke | The Fountains of Paradise | Fontanny Raju |
1980 | John Varley | Titan | Tytan |
1980 | Frederik Pohl | Jem | |
1980 | Patricia A. McKillip | Harpist in the Wind | Harfista na wietrze |
1980 | Thomas M. Disch | On Wings of Song | Na skrzydłach pieśni |
1981 | Joan D. Vinge | The Snow Queen | Królowa Zimy |
1981 | Robert Silverberg | Lord Valentine's Castle | Zamek lorda Valentine'a |
1981 | Larry Niven | The Ringworld Engineers | Budowniczowie Pierścienia |
1981 | Frederik Pohl | Beyond the Blue Event Horizon | Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń |
1981 | John Varley | Wizard | Czarodziejka |
1982 | C. J. Cherryh | Downbelow Station | Stacja Podspodzie |
1982 | Gene Wolfe | The Claw of the Conciliator | Pazur Łagodziciela |
1982 | Julian May | The Many Colored Land | Wielobarwny kraj |
1982 | Clifford D. Simak | Project Pope | Projekt Papież |
1982 | John Crowley | Little, Big | Małe, duże |
1983 | Isaac Asimov | Foundation's Edge | Agent Fundacji |
1983 | C. J. Cherryh | The Pride of Chanur | |
1983 | Arthur C. Clarke | 2010: Odyssey Two | 2010: Odyseja kosmiczna |
1983] | Robert A. Heinlein | Friday | Piętaszek |
1983 | Donald Kingsbury | Courtship Rite | |
1983 | Gene Wolfe | The Sword of the Lictor | Miecz liktora |
1984 | David Brin | Startide Rising | Gwiezdny przypływ |
1984 | R. A. MacAvoy | Tea with the Black Dragon | |
1984 | John Varley | Millennium | Złoty wiek |
1984 | Anne McCaffrey | Moreta: Dragonlady of Pern | Moreta, Pani Smoków z Pern |
1984 | Isaac Asimov | The Robots of Dawn | Roboty z planety świtu |
1985 | William Gibson | Neuromancer | Neuromancer |
1985 | David R. Palmer | Emergence | |
1985 | Vernor Vinge | The Peace War | |
1985 | Robert A. Heinlein | Job: A Comedy of Justice | Hiob: komedia sprawiedliwości |
1985 | Larry Niven | The Integral Trees | Całkowe drzewa |
1986 | Orson Scott Card | Ender's Game | Gra Endera |
1986 | C. J. Cherryh | Cuckoo's Egg | |
1986 | David Brin | The Postman | Listonosz |
1986 | Larry Niven i Jerry Pournelle | Footfall | |
1986 | Greg Bear | Blood Music | Pieśń krwi |
1987 | Orson Scott Card | Speaker for the Dead | Mówca Umarłych |
1987 | Bob Shaw | The Ragged Astronauts | Kosmiczna przeprowadzka |
1987 | William Gibson | Count Zero | Graf Zero |
1987 | Vernor Vinge | Marooned in Realtime | |
1987 | L. Ron Hubbard | Black Genesis | |
1988 | David Brin | The Uplift War | Wojna wspomaganych |
1988 | George Alec Effinger | When Gravity Fails | Kiedy zawodzi grawitacja |
1988 | Orson Scott Card | Seventh Son | Siódmy syn |
1988 | Greg Bear | The Forge of God | |
1988 | Gene Wolfe | The Urth of the New Sun | Urth Nowego Słońca |
1989 | C. J. Cherryh | Cyteen | Cyteen: Zdrada , Cyteen: Powtórne narodziny, Cyteen: Oczyszczenie |
1989 | Orson Scott Card | Red Prophet | Czerwony Prorok |
1989 | Lois McMaster Bujold | Falling Free | Stan niewolności |
1989 | Bruce Sterling | Islands in the Net | |
1989 | William Gibson | Mona Lisa Overdrive | Mona Liza Turbo |
1990 | Dan Simmons | Hyperion | Hyperion |
1990 | George Alec Effinger | A Fire in the Sun | |
1990 | Orson Scott Card | Prentice Alvin | Uczeń Alvin |
1990 | Poul Anderson | The Boat of a Million Years | |
1990 | Sheri S. Tepper | Grass | Trawa |
1991 | Lois McMaster Bujold | The Vor Game | Gra |
1991 | David Brin | Earth | |
1991 | Dan Simmons | The Fall of Hyperion | Zagłada Hyperiona |
1991 | Michael P. Kube-McDowell | The Quiet Pools | |
1991 | Greg Bear | Queen of Angels | |
1992 | Lois McMaster Bujold | Barrayar | Barrayar |
1992 | Emma Bull | Bone Dance | |
1992 | Anne McCaffrey | All the Weyrs of Pern | Wszystkie Weyry Pern |
1992 | Joan D. Vinge | The Summer Queen | Królowa Lata |
1992 | Orson Scott Card | Xenocide | Ksenocyd |
1992 | Michael Swanwick | Stations of the Tide | Stacje przypływu |
1993 | Vernor Vinge (remis) | A Fire Upon the Deep | Ogień nad otchłanią |
1993 | Connie Willis (remis) | Doomsday Book | Księga Sądu Ostatecznego |
1993 | Kim Stanley Robinson | Red Mars | Czerwony Mars |
1993 | Maureen F. McHugh | China Mountain Zhang | |
1993 | John Varley | Steel Beach | |
1994 | Kim Stanley Robinson | Green Mars | Zielony Mars |
1994 | Greg Bear | Moving Mars | |
1994 | Nancy Kress | Beggars in Spain | Hiszpańscy żebracy |
1994 | David Brin | Glory Season | |
1994 | William Gibson | Virtual Light | Światło wirtualne |
1995 | Lois McMaster Bujold | Mirror Dance | Lustrzany taniec |
1995 | John Barnes | Mother of Storms | |
1995 | Nancy Kress | Beggars and Choosers | Żebracy nie mają wyboru |
1995 | Michael Bishop | Brittle Innings | |
1995 | James Morrow | Towing Jehovah | Pióro Archanioła |
1996 | Neal Stephenson | The Diamond Age | Diamentowy wiek |
1996 | Stephen Baxter | The Time Ships | Statki czasu |
1996 | David Brin | Brightness Reef | Rafa jasności |
1996 | Robert J. Sawyer | The Terminal Experiment (aka Hobson's Choice) | Eksperyment terminalny |
1996 | Connie Willis | Remake | |
1997 | Kim Stanley Robinson | Blue Mars | Błękitny Mars |
1997 | Lois McMaster Bujold | Memory | |
1997 | Elizabeth Moon | Remnant Population | Ostatnia sprawiedliwa |
1997 | Robert J. Sawyer | Starplex | Starplex |
1997 | Bruce Sterling | Holy Fire | Święty płomień |
1998 | Joe Haldeman | Forever Peace | Wieczny pokój |
1998 | Walter Jon Williams | City on Fire | Miasto w ogniu |
1998 | Dan Simmons | The Rise of Endymion | Triumf Endymiona |
1998 | Robert J. Sawyer | Frameshift | |
1998 | Michael Swanwick | Jack Faust | |
1999 | Connie Willis | To Say Nothing of the Dog | Nie licząc psa |
1999 | Mary Doria Russell | Children of God | Dzieci Boga |
1999 | Robert Charles Wilson | Darwinia | Darwinia |
1999 | Bruce Sterling | Distraction | |
1999 | Robert J. Sawyer | Factoring Humanity | |
2000 | Vernor Vinge | A Deepness in the Sky | Otchłań w niebie |
2000 | Lois McMaster Bujold | A Civil Campaign | |
2000 | Neal Stephenson | Cryptonomicon | Cryptonomicon |
2000 | Greg Bear | Darwin's Radio | Radio Darwina |
2000 | J. K. Rowling | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | Harry Potter i więzień Azkabanu |
2001 | J. K. Rowling | Harry Potter and the Goblet of Fire | Harry Potter i Czara Ognia |
2001 | George R. R. Martin | A Storm of Swords | Nawałnica mieczy |
2001 | Robert J. Sawyer | Calculating God | |
2001 | Ken MacLeod | The Sky Road | |
2001 | Nalo Hopkinson | Midnight Robber | |
2002 | Neil Gaiman | American Gods | Amerykańscy bogowie |
2002 | Lois McMaster Bujold | The Curse of Chalion | Klątwa nad Chalionem |
2002 | Connie Willis | Passage | Przejście |
2002 | China Miéville | Perdido Street Station | Dworzec Perdido |
2002 | Robert Charles Wilson | The Chronoliths | Chronolity |
2002 | Ken MacLeod | Cosmonaut Keep | |
2003 | Robert J. Sawyer | Hominids | Hominidzi |
2003 | David Brin | Kiln People (aka Kil'n People) | |
2003 | Michael Swanwick | Bones of the Earth | |
2003 | China Miéville | The Scar | Blizna |
2003 | Kim Stanley Robinson | The Years of Rice and Salt | Lata ryżu i soli |
2004 | Lois McMaster Bujold | Paladin of Souls | Paladyn dusz |
2004 | Dan Simmons | Ilium | Ilion |
2004 | Charles Stross | Singularity Sky | |
2004 | Robert Charles Wilson | Blind Lake | |
2004 | Robert J. Sawyer | Humans | Ludzie |
2005 | Susanna Clarke | Jonathan Strange & Mr Norrell | Jonathan Strange i pan Norrell |
2005 | Ian McDonald | River of Gods | Rzeka bogów |
2005 | Iain M. Banks | The Algebraist | |
2005 | Charles Stross | Iron Sunrise | |
2005 | China Miéville | Iron Council | Żelazna rada |
2006 | Robert Charles Wilson | Spin | |
2006 | Ken MacLeod | Learning the World | |
2006 | George R. R. Martin | A Feast for Crows | Uczta dla wron |
2006 | John Scalzi | Old Man's War | Wojna starego człowieka |
2006 | Charles Stross | Accelerando | Accelerando |
2007 | Vernor Vinge | Rainbows End | |
2007 | Charles Stross | Glasshouse | Szklany dom |
2007 | Naomi Novik | His Majesty's Dragon | Smok jego królewskiej mości |
2007 | Michael Flynn | Eifelheim | Eifelheim |
2007 | Peter Watts | Blindsight | Ślepowidzenie |
2008 | Michael Chabon | The Yiddish Policemen's Union | Związek żydowskich policjantów |
2008 | John Scalzi | The Last Colony | |
2008 | Charles Stross | Halting State | Stan wstrzymania |
2008 | Robert J. Sawyer | Rollback | |
2008 | Ian McDonald | Brasyl | Brasyl |
2009 | Neil Gaiman | The Graveyard Book | Księga Cmentarna |
2009 | Cory Doctorow | Little Brother | Mały brat |
2009 | Neal Stephenson | Anathem | Peanatema |
2009 | Charles Stross | Saturn's Children | |
2009 | John Scalzi | Zoe's Tale | |
2010 | Paolo Bacigalupi (remis) | The Windup Girl | Nakręcana dziewczyna |
2010 | China Miéville (remis) | The City & the City | Miasto i Miasto |
2010 | Cherie Priest | Boneshaker | Kościotrzep |
2010 | Robert J. Sawyer | Wake | |
2010 | Catherynne M. Valente | Palimpsest | Palimpsest |
2010 | Robert Charles Wilson | Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America | |
2011 | Connie Willis | Blackout/All Clear | |
2011 | Lois McMaster Bujold | Cryoburn | |
2011 | Ian McDonald | The Dervish House | Dom derwiszy |
2011 | Mira Grant | Feed | Feed |
2011 | N. K. Jemisin | The Hundred Thousand Kingdoms | Sto tysięcy królestw |
2012 | Jo Walton | Among Others | Wśród obcych |
2012 | George R. R. Martin | A Dance with Dragons | Taniec ze smokami |
2012 | Mira Grant | Deadline | Deadline |
2012 | China Miéville | Embassytown | Ambasadoria |
2012 | James S. A. Corey | Leviathan Wakes | Przebudzenie Lewiatana |
2013 | John Scalzi | Redshirts | Czerwone koszule |
2013 | Saladin Ahmed | Throne of the Crescent Moon | Tron Półksiężyca |
2013 | Lois McMaster Bujold | Captain Vorpatril's Alliance | |
2013 | Mira Grant | Blackout | Blackout |
2013 | Kim Stanley Robinson | 2312 | 2312 |
2014 | Anne Leckie | Ancillary Justice | Zabójcza sprawiedliwość |
2014 | Robert Jordan i Brandon Sanderson | A Memory Of Light | Pamięć światłości |
2014 | Larry Correia | Warbound | |
2014 | Mira Grant | Parasite | |
2014 | Charles Stross | Neptune's Brood | |
2015 | Liu Cixin | The Three-Body Problem | |
2015 | Katherine Addison | The Goblin Emperor | |
2015 | Kevin J. Anderson | The Dark Between the Stars | |
2015 | Jim Butcher | Skin Game | |
2015 | Ann Leckie | Ancillary Sword | |
2016 | Ann Leckie | Ancillary Mercy | |
2016 | Jim Butcher | The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass | Wiatrogon aeronauty |
2016 | N. K. Jemisin | The Fifth Season | |
2016 | Neal Stephenson | Seveneves | |
2016 | Naomi Novik | Uprooted | Wybrana |
Retro Hugo
Rok | Rok przyznania | Autor | Tytuł oryginalny | Tytuł polski |
---|---|---|---|---|
1939 | 2014 | T. H. White | The Sword in the Stone | Miecz dla króla |
1939 | 2014 | Edgar Rice Burroughs | Carson of Venus | |
1939 | 2014 | E. E. Doc Smith | Galactic Patrol | |
1939 | 2014 | Jack Williamson | The Legion of Time | Legion umarłych |
1939 | 2014 | C. S. Lewis | Out of the Silent Planet | Z dala od milczącej planety |
1941 | 2016 | E. E. Doc Smith | Gray Lensman | |
1941 | 2016 | T. H. White | The Ill‐Made Knight | Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy |
1941 | 2016 | Karin Boye | Kallocain | |
1941 | 2016 | Jack Williamson | The Reign of Wizardry | |
1941 | 2016 | A. E. Van Vogt | Slan | |
1946 | 1996 | Isaac Asimov | Mule (Foundation and Empire) | Muł (część druga książki Fundacja i Imperium) |
1946 | 1996 | A. E. van Vogt | The World of Null-A | Świat Nie-A |
1946 | 1996 | C. S. Lewis | That Hideous Strength (aka The Tortured Planet) | Ta ohydna siła |
1946 | 1996 | Fritz Leiber | Destiny Times Three | |
1946 | 1996 | Edmond Hamilton (jako Brett Sterling) | Red Sun of Danger (aka Danger Planet) | |
1951 | 2001 | Robert A. Heinlein | Farmer in the Sky | |
1951 | 2001 | Isaac Asimov | Pebble in the Sky | Kamyk na niebie |
1951 | 2001 | C. S. Lewis | The Lion, the Witch and the Wardrobe}} | Lew, czarownica i stara szafa |
1951 | 2001 | Edward E. Smith | First Lensman | |
1951 | 2001 | Jack Vance | The Dying Earth | Umierająca Ziemia |
1954 | 2004 | Ray Bradbury | Fahrenheit 451 | 451 Fahrenheita |
1954 | 2004 | Arthur C. Clarke | Childhood's End | Koniec dzieciństwa |
1954 | 2004 | Hal Clement | Mission of Gravity | Misja grawitacyjna |
1954 | 2004 | Isaac Asimov | The Caves of Steel | Pozytonowy detektyw |
1954 | 2004 | Theodore Sturgeon | More Than Human | Więcej niż człowiek |