Fantastyka

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fantastyka

Prószyński Media

Nf logo.jpg
Rok powstania 1982
INDEKS 358398
ISSN 0867-132X
oficjalna strona

"Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy). Powstał w wyniku starań pasjonatów: Jacka Rodka, Lecha Jęczmyka, Andrzeja Wójcika. Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Adam Hollanek, obecnie tę funkcję pełni Jakub Winiarski. "Fantastyka" była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym popularyzacji fantastyki i jedynym czasopismem, które powstało w czasie stanu wojennego.

W miesięczniku publikowane są utwory, opowiadania i powieści polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach NF pojawiały się również informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie. Pierwszy numer "Fantastyki" ukazał się w październiku 1982 r. Czasopismo już po kilku numerach uzyskało ogromną popularność. Nakład w najlepszym okresie sięgnął 200 tysięcy egz.

W lipcu 1990 r. zmienił się wydawca, a pismo przyjęło nazwę "Nowa Fantastyka". W tym czasie nastąpiły również znaczące zmiany w wyglądzie czasopisma – zwiększono liczbę stron, zmieniono format, rozbudowany został dział publicystyczny. W połowie 2003 r. zwiększono liczbę kolorowych stron.

"Nowa Fantastyka" jest obecnie najstarszym tego typu pismem na rynku. Średni nakład to 36 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż – 14 tys. (według danych ZKDP za 2004 r.).

Spis treści

Redaktorzy naczelni

Redakcja

Współpracownicy stali czasopisma

Czasopisma satelity

Oprócz "Fantastyki" w różnych okresach powstały pisma opatrzone logiem "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki".

  • Mała Fantastyka – kwartalnik dla dzieci, wydawany w latach 1987-1989
  • Komiks-Fantastyka – wydawany w latach 80., na początku lat 90. przekształcony w czasopismo "Komiks"
  • Fantastyka - wydanie specjalne – kwartalnik zawierający jedynie teksty literackie, w tym powieści, wydawany od 2003 r.
  • Czas Fantastyki – kwartalnik poświęcony publicystyce na temat fantastyki, wydawany od 2004 r., dostępny jedynie w prenumeracie, księgarni Solarisnet.pl i w sieci Empik.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony