Warsztaty literackie Clarion

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Clarion)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
pojęcie


Clarion Workshop, to sześciotygodniowe warsztaty dla początkujących pisarzy fantastyki naukowej i fantasy. Zapoczątkował je Robin Wilson na Clarion University of Pennsylvania w 1968 r. Wśród pierwszych wykładowców byli Damon Knight i Kate Wilhelm. Początkowo zajęcia odbywały się w Milford w Pensylwanii, potem przeniesiono je na Michigan State University, a od 2007 r. odbywają się na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Clarion to warsztaty stacjonarne, przeznaczone dla małej grupki uczestników, przez każdy z sześciu tygodni zajęcia prowadzi inny pisarz czy edytor. Zajęcia koncentrują się głównie na krótkich formach literackich.

Warsztaty Clarion mają także swoje dwie mutacje zewnętrzne, Clarion West, które odbywają się w Seattle od 1984 r. oraz Clarion South, prowadzone w Australii od 2004 r.

Podczas warsztatów w 2007 r. zajęcia dla 19 uczestników prowadzili Gregory Frost, Jeff VanderMeer, Ann VanderMeer, Karen Joy Fowler, Cory Doctorow, Ellen Kushner i Delia Sherman. Studenci mieli możliwość spotkania się także z Kimem Stanleyem Robinsonem, Nancy Holder, Davidem Brinem i Vernorem Vinge.

Wybrani wykładowcy warsztatów Clarion

Wybrani wykładowcy warsztatów Clarion West

Wybrani absolwenci Clarion

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony