Chłopaki Anansiego

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja J.piszczek (dyskusja | edycje) z dnia 20:45, 12 paź 2017
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chłopaki Anansiego

Neil Gaiman
Anansi Boys

Chlopaki anansiego.jpg
Chłopaki Anansiego
Język oryginału Angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 2005
I wydanie polskie 2006
Wydawca MAG
Przekład Paulina Braiter
Oprawa Miękka
ISBN 978-83-7480-020-4
Kupisz w: Solarisnet.pl


Po raz kolejny Neil Gaiman sięga do mitologii. Tym razem mamy okazję poznać dwóch, kompletnie różniących się od siebie braci, co więcej braci nie pierwszych lepszych, bo synów samego Pana Nanyc'ego, znanego z Amerykańskich bogów afrykańskiego Boga, Boga oszusta, właściwie trickstera. Jednak jego syn, gruby Charlie, nie jest zadowolony ani z przydomku jakim obdarzył go ojciec, ani ze spadku, który to pewnego dnia zjawia się w pod jego drzwiami i podaje za utraconego brata – Spidera. Zawsze kiedy pojawiał się ojciec, życie grubego Charliego nie było proste, ale teraz naprawdę się komplikuje. "Chłopaki Anansiego" zabierają czytelnika w podróż pełną humoru, przygód i zamieszania, bo jak szybko przekonuje się Gruby Charlie, Spider po ojcu odziedziczył coś więcej niż tylko przydomek…

Czytelnicy z Ameryki i całego świata po raz pierwszy poznali pana Nancy’ego (Anansiego), pajęczego boga, własnie w Amerykańskich bogach. Chłopaki Anansiego to historia o jego dwóch synach, Grubym Charliem i Spiderze.

Gdy ojciec Grubego Charliego raz nadał czemuś nazwę, przyczepiała się na dobre. Na przykład kiedy nazwał Grubego Charliego „Grubym Charliem”. Nawet teraz, w dwadzieścia lat później, Gruby Charlie nie może uwolnić się od tego przydomku, krępującego prezentu od ojca – który tymczasem pada martwy podczas występu karaoke i rujnuje Grubemu Charliemu życie.

Pan Nancy pozostawił Grubemu Charliemu w spadku różne rzeczy. A wśród nich wysokiego, przystojnego nieznajomego, który zjawia się pewnego dnia przed drzwiami i twierdzi, że jest jego utraconym bratem. Bratem tak różnym od Grubego Charliego, jak noc różni się od dnia, bratem, który zamierza pokazać Charliemu, jak się wyluzować i zabawić... tak jak kiedyś ojciec. I nagle życie Grubego Charliego staje się aż nazbyt interesujące. Bo widzicie, jego ojciec nie był takim zwykłym ojcem, lecz Anansim, bogiem-oszustem. Anansim, buntowniczym duchem, zmieniającym porządek świata, tworzącym bogactwa z niczego i płatającym figle diabłu. Niektórzy twierdzili, że potrafił oszukać nawet Śmierć.

Sam Gaiman pisze o swojej wykraczającej poza granice gatunków książce: „To zabawna i straszna historia, nie będąca do końca thrillerem, i nie do końca horrorem, nie pasująca też do szufladki opowieści o duchach (choć występuje w niej co najmniej jeden duch) ani komedii romantycznej (mimo że pojawia się w niej kilka romansów, i z pewnością jest komedią, no, prócz tych strasznych kawałków). Jeśli musicie ją jakoś zaklasyfikować, to jako magiczno-komiczno-rodzinno-obyczajowy-horroro-thrillero-romans-z duchami, choć w ten sposób pominiecie elementy detektywistyczne i kawałki o jedzeniu.” (Nie zapominajmy, że pojawia się w niej bardzo interesująca limonka.)

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 2006 Chlopaki anansiego.jpg Wydawca: MAG



ISBN 978-83-7480-020-4
Paulina Braiter
2 2010 Chlopaki anansiego 2010.jpg Wydawca: MAG


Projekt okładki: Irek Konior
ISBN 978-83-7480-166-9
Paulina Braiter
3 2014 Chlopaki anansiego3.jpg Wydawca: Mag
oprawa twarda


ISBN 978-83-7480-420-2
Paulina Braiter
4 2017 Chlopaki anansiego4.jpg Wydawca: Mag
oprawa twarda

Projekt okładki: Dark Crayon
ISBN 978-83-7480-872-9
Paulina Braiter


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony