Carl Sagan

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Carl Edward Sagan
Sagan.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 listopada,1934
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 20 grudnia 1996
Seattle
Narodowość USA
Ważne dzieła Kontakt
Nagrody
nagroda Pulitzera, nagroda Emmy

, nagroda Peabody , Medal Oersteda


Carl Edward Sagan (ur. 9 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 1996 w Seattle) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii. Profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University. Jego rodzice byli Żydami, ojciec przybył do Stanów Zjednoczonych z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego. W wieku 25 lat uzyskał doktorat z astronomii i astrofizyki.

Był współzałożycielem The Planetary Society i Committee for the Scientific Investigation of Claims Of the Paranormal Wspierał projekt SETI (the Search for Extraterrestrial Intelligence – poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji). Światowy rozgłos uzyskał jako autor książek popularnonaukowych oraz współautor i prowadzący serial telewizyjny Cosmos. Na podstawie jego powieści Kontakt w 1997 powstał film o tym samym tytule z Jodie Foster w roli głównej.

Płyta pamiątkowa dedykowana Carlowi Saganowi umieszczona na terenie Brooklińskiego Ogrodu Botanicznego, Nowy Jork, USA.

Sagan był związany z amerykańskim programem kosmicznym od chwili jego powstania. Począwszy od 1950 roku, pracował jako doradca NASA, gdzie jednym z jego obowiązków były odprawy astronautów z Apollo przed ich lotem na Księżyc.

Sagan przyczynił się do wielu misji kosmicznych sond międzyplanetarnych, które badały system słoneczny; organizował eksperymenty w wielu misjach.

Zaprojektowane przez Carla Sagana listy do kosmicznych braci umieszczone na sondach opuszczających układ słoneczny.

Carl Sagan wpadł na pomysł umieszczania uniwersalnych przesłań - listów do kosmicznych braci - na statkach, które docelowo miały opuścić układ słoneczny, a które potencjalnie mogłyby być przechwycone i zrozumiane przez ETI.

Wiadomości zostały zamontowane na sondach Pioneer 10 i Pioneer 11 w postaci pozłacanych płyt oraz na sondach Voyager 1 i Voyager 2 w postaci płyt z zapisem audio.

Razem z Frankiem Drakem opracował wysłaną radioteleskopem w Arecibo wiadomość (patrz: SETI


Powieści

Nonfiction

Cytaty

  • "Według mnie żadna ze współczesnych religii nie oddaje dostatecznie okazałości, wspaniałości, subtelności i złożoności Wszechświata, jaki ukazuje nam nauka".

Carl Sagan

  • "Szczególnie w obecnych czasach, gdy ludzkość trapi tak wiele trudnych i złożonych problemów, istnieje olbrzymia potrzeba rozwijania swobodnego i nieskrępowanego myślenia".

Carl Sagan "Rajskie smoki"

  • "Zdajemy się żądać dla siebie uprzywilejowanej pozycji nie z racji naszych dokonań, lecz z racji naszego istnienia, z racji bodaj samego faktu, że jesteśmy ludźmi i urodziliśmy się na Ziemi. Można by to określić mianem antropologicznej pychy".

Carl Sagan "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie"

  • "Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencje do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się, nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani".

Carl Sagan "Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku"

  • "Nie troszczyć się o to, czy coś jest prawdą, czy nią nie jest, w przypadku gdy dobrze się z tym czujemy, jest moralnie równie złe jak brak zainteresowania tym, skąd pochodzą nasze pieniądze, wtedy gdy je posiadamy".

Carl Sagan "Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku"

  • "Nie macie prawie żadnej teorii organizacji społecznej, fatalnie zacofaną ekonomię, żadnego pojęcia o zasadach historycznego przewidywania, a do tego słabą wiedzę o was samych. Biorąc pod uwagę wielką zmienność waszego świata, dziwię się, że jeszcze nie rozwaliliście go na kawałki. To dlatego nie chcemy was jeszcze spisać na straty. Wy, ludzie, macie szczególny talent przystosowywania się, przynajmniej na krótki dystans".

Carl Sagan "Kontakt"

  • "Trzeba nam czegoś więcej niż rocznicowy sentymentalizm, niedzielna pobożność i patriotyzm. Tam, gdzie to konieczne, musimy rzucić wyzwanie konwencjonalnej mądrości. Pora nauczyć się czegoś od tych, którzy tu polegli. Naszym wyzwaniem jest pogodzić się - nie po masakrze i masowym mordzie, lecz zamiast. Czas,bysmy padli sobie w ramiona. Czas działać".

Carl Sagan "Miliardy, miliardy. Rozmyślania o życiu i śmierci u schyłku tysiąclecia"

  • "Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Naszym pozą. Naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła".

Carl Sagan "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony