Bunt trzydziestu trylionów

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bunt trzydziestu trylionów

antologia

Bunt trzydziestu FRONT.jpg
Język oryginału rosyjski
Forma antologia
I wydanie polskie 2017
Wydawca Solaris
Przekład różni
Seria wydawnicza Galaktyka Gutenberga
Kupisz w: Solarisnet.pl


Druga część opowiadań będących kanonem radzieckiej science fiction.

Lata pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątych to był złoty okres dla radzieckiej fantastyki naukowej. Wtedy debiutowali bracia Strugaccy, Walentyna Żurawlowa, Jeremiej Parnow, Kir Bułyczow, Dymitr Bilenkin. Był to też czas, kiedy pisarze w ZSRR mieli znacznie więcej swobody niż w drugiej połowie lat 60. i później, pod rządami Breżniewa. Co ciekawe, tamtejszą radziecką fantastykę wyróżnia brak lub tylko niewielki wydźwięk polityczny i komunistyczna propaganda. Później te realia znacznie się pogorszyły i pisarze znów musieli pisać, jak tego od nich oczekiwała partia, albo przemycać pożądane przez siebie treści pod kamuflażem fantastyki przygodowej.

Tom jest kompilacją tekstów z antologii: Biały stożek Ałaidu, Zagadka liliowej planety, Alfa Eridana, W pogoni za wężem morskim.

Te złote lata radzieckiej sci fi to głównie tematyka kosmiczna: loty w kosmos, kontakt z obcymi formami życia, katastrofy kosmiczne - ale także zainteresowanie tym, co się dzieje na Ziemi: poszukiwanie tajemnic zagubionych ludów czy zwierząt, podróże w czasie, niezwykłe wynalazki.

Zawartość

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony