Bohdan Korewicki

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja W.sedenko (dyskusja | edycje) z dnia 12:04, 27 gru 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bohdan Korewicki
Bohdan korewicki.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia,1902
Nasiekówka (Podole)
Data i miejsce śmierci 8 stycznia 1975
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Przez ocean czasu


Bohdan Korewicki ur. 2 stycznia 1902 w Nasiekówce na Podolu. Studiował malarstwo i śpiew. Po 1945 był członkiem chóru Filharmonii Narodowej. Zmarł 8 stycznia 1975 w Warszawie. Twórca dwóch książek fantastycznonaukowych: Przez ocean czasu (NK, W. t. 1-2, 1957) i Jej perypetie. Powieść trochę niesamowita (Iskry, W. 1958).

Tematem pierwszej są losy polskich uczonych w 2048 roku, którzy w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu montują chronomobil, podejmując wyprawę w prehistorię naszego globu. Pojazd wynalazców odznacza się dużą uniwersalnością: może być statkiem nawodnym, podwodnym i lądowym, pokonuje 90 lat w ciągu sekundy. Podróżnicy cofają się w ten sposób o 150 min lat obserwując narodziny ziemskiego życia. Zmagają się przy tym z wieloma przeciwnościami losu (awaria pojazdu, niedyspozycje załogi, zagrożenia ze strony nieujarzmionej przyrody). Powieść Bohdana Korewickiego adresowana do odbiorcy młodzieżowego wprowadza wiele informacji o charakterze paleo-antropologicznym i pod wieloma względami przypomina utwory Juliusza Verne'a (Podróż do wnętrza Ziemi). Wyjaśniając trudniejsze zagadnienia naukowe, autor posługuje się tradycyjnym chwytem konstrukcyjnym - wprowadza postać naiwnego bohatera, który przypadkowo pojawia się na pokładzie statku i zostaje obiektem edukacji pozostałych członków załogi. Do obszernej powieści (całość liczy około 800 stron) Korewicki załącza popularnonaukowe objaśnienia terminologiczne, tablice i przypisy.

Druga książka: Jej perypetie stanowi parodię popularnych romansów brukowych, sensacyjnych i kryminalnych, ale nie stroni ód satyrycznego potrak¬towania wątków fantastyki naukowej. Autor rozczarowany wymogami klasycznej konwencji science fiction postanowił zadrwić z jej „poważnej" odmiany, opisując przygodę pięknej Isi, która poddała się zabiegowi ekstyrpacji, czyli... całkowitego wydrążenia. Absurdalny jest sam pomysł aparatu do „wydrążania ludzi w sposób bezbolesny", groteskowa postać „szalonego wynalazcy", makabryczne i surrealistyczne perypetie absolwenta Wyższej Szkoły Detektywów im. Holmesa. Korewicki z niezwykłą łatwością kreśli sytuacje komiczne, zestawia sceny humorystyczne z lirycznymi, ale nazbyt często trywializuje akcję swojej historii, zmuszając czytelnika do wysłuchiwania niewybrednych żartów i dowcipów. Na uwagę zasługuje fakt, że w przededniu ideologicznych polemik prowadzonych pod koniec lat pięćdziesiątych (powieści Romana Gajdy, Krzysztofa Borunia, Andrzeja Trepki, Stanisława Lema, Adama Hollanka) jeden z polskich fantastów (obok Stanisława Lema) uzmysłowił ówczesnym czytelnikom ograniczenia dotychczasowej konwencji science fiction i spróbował rozszerzyć jej granice.


Powieści

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony