Ariadna

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

ARIADNA — w mitologii greckiej córka króla Minosa, znana także jako Ariadne.


Rodowód

Ariadna miała za ojca króla Minosa. Jej matką była Pazyfae. Do rodzeństwa Ariadny zaliczyć należy, pochodzących z tego samego związku, Katreusa, Glaukosa, Androgeosa oraz Fedrę. Jej przyrodnim bratem był natomiast Minotaur. Z Dionizosem doczekała się synów Stafylosa, Ojnopiona, Toasa oraz Peparetosa. Stafylos oraz Ojnopion uchodzili niekiedy za synów Ariadny i Tezeusza, nie Ariadny i boga wina.

Miejsce

Ariadna przebywała na Krecie w pałacu króla Minosa, swojego ojca. Następnie na wyspie Naksos, znanej także pod swoją starą nazwą czyli Dia, by koniec końców znaleźć się na Olimpie.

Wygląd i atrybuty

Ariadna słynęła ze swojej urody. Miała być posiadaczką złotego diademu, wykonanego przez boga Hefajstosa a także złotego kłębka nici, który otrzymała od Dedala i podarowała Tezeuszowi.

Charakterystyka

Historia Ariadny wiąże się z historią Minotaura i jego pogromcy, Tezeusza. Podczas igrzysk pogrzebowych ku czci jej zmarłego brata, Androgeosa, Ariadna zakochała się w Tezeuszu. W zamian za obietnicę małżeństwa wręczyła bohaterowi złoty kłębek nici bądź diadem, dzięki któremu odnalazł on drogę w kreteńskim labiryncie a który ona sama otrzymać miała od Dedala, którego poprosiła o pomoc. Ponadto podarowała mu także posążek Afrodyty, który bohater złożył później w świątyni bogini na wyspie Delos.

Oboje, Tezeusza i Ariadna, uciekli z Krety, obawiając się gniewu Minosa zaraz po tym jak Tezeusz zabił potwora. Zatrzymali się na wyspie Naksos, gdzie doszło do ich rozłączenia. Według najpopularniejszej wersji Tezeusz porzucił Ariadnę. Według innej z woli Dionizosa zerwał się wiatr i przebywającego na pokładzie Tezeusza uniósł ze sobą a Ariadna została na brzegu. Kolejna widzi Ariadnę w ciąży i dziewczyna dręczona choroba morską każe wysadzić się na brzegu, bo boi się poronienia. W tym czasie silny wiatr porywa okręt a wraz z nim, przebywającego na pokładzie, Tezeusza. Ariadnę biorą natomiast pod opiekę miejscowe kobiety, troszcząc się o nią aż do jej śmierci w połogu. Tezeusz wraca potem, ofiarowuje kobietom pieniądze a na cześć Ariadny ustanawia kult. Jedna z tradycji każe Ariadnie powiesić się. Według jeszcze innej z wersji w nocy, spędzonej z Tezeuszem na wyspie, Ariadnę uprowadził ze sobą Dionizos.

Jeżeli chodzi o pierwszą z wersji przyczyn dla których Tezeusz porzucił dziewczynę było wiele. W zależności od tradycji Tezeusz miał bądź to kochać inną o imieniu Ajgle, bądź poślubić Ariadny nie pozwolili mu sami bogowie, ponieważ nie zgadzało się to z wyrokami losu. Według innej Tezeuszowi objawił się we śnie bóg Dionizos i nakazał opuścić Ariadnę.

W każdej z wersji bóg wina zakochuje się w dziewczynie i uprowadza ją nocą, bądź przybywa na wyspę po porzuceniu Ariadny przez Tezeusza, bądź na jego życzenie zabija ją strzałą bogini Artemida i wynosi na Olimp. Ariadna miała dostać od Dionizosa swój złoty diadem jako prezent ślubny, który następnie został wyniesiony na niebo jako konstelacja, znana pod nazwą Korony Północy, czyli łacińskiego Corona Borealis.

Literatura

  • Graves Robert, Mity greckie, Kraków 2009.
  • Grimal Pierre, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997.
  • Kempiński Andrzej M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Kubiak Zygmunt, Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 1997.
  • Pietrzykowski Michał, Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1983.
  • Schmidt Joel, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006.
  • Stankiewicz Lucyna, Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony