Andrzej Zimniak

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja W.sedenko (dyskusja | edycje) z dnia 14:28, 5 paź 2021
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Zimniak
Andrzej zimniak1.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 października,1946
Warszawa
Narodowość Polska
Strona domowa
Andrzej zimniak2.jpg
Andrzej zimniak3.jpg

Andrzej Zimniak Pisarz, publicysta i naukowiec (chemik), ur. w 1946 r. w Warszawie. Wydał 12 książek: 8 zbiorów opowiadań, 2 powieści, zbiór esejów futurologicznych i poetycki tomik fraszek). Literacki debiut przypada na rok 1980 - pierwsze opowiadanie „Pojedynek” ukazało się w tygodniku Politechnik, do dziś opublikował w czasopismach i książkach ponad 70 utworów literackich. Ukazały się następujące pozycje książkowe: Szlaki istnienia (Nasza Księgarnia 1984, debiut), Homo determinatus (Wyd. Poznańskie, 1986), Opus na trzy pociski (Iskry, 1988), Spotkanie z wiecznością (Nasza Księgarnia, 1989), powieść Marcjanna i aniołowie (Wyd. Poznańskie, 1989), Samotny myśliwy (Alfa, 1994), Klatka pełna aniołów (Prószyński i S-ka, 1999), Łowcy meteorów (Sorus, 2000), Śmierć ma zapach szkarłatu (Fabryka Słów, 2003), powieść Biały rój (Wyd. Literackie, 2007), zbiór esejów futurologicznych Jak nie zginie ludzkość (Solaris, 2008) oraz tomik poetycki „Fraszki rubaszne” (Solaris 2012).

Ponadto zbiór 9 opowiadań „Au bout sera le Verbe” (Na końcu będzie słowo) ukazał się w przekładzie francuskim (TheBookEdition.com PH, 2010) w wersjach elektronicznej i drukowanej. Opowiadania Zimniaka znalazły się także w 14 antologiach, spośród których 12 ukazało się w Polsce, a 2 w USA i Czechach, prezentując utwór „Klatka pełna aniołów”. Jego utwory ukazywały się w czasopismach również w jęz. białoruskim.

Laureat nagród literackich, m. in. miesięcznika „Fantastyka”, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki oraz klubu SFAN; za opowiadanie „Klatka pełna aniołów” otrzymał w 1995 r. nominację do Ogólnopolskiej Nagrody im. Janusza Zajdla. Od roku 1991 r. członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pomysłodawca i animator Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (od 2008 r. do chwili obecnej).

Autor ponad 100 esejów, artykułów i felietonów popularnonaukowych, publikowanych w prasie i czasopismach. Zakres tematyczny: prognozowanie rozwoju, zagrożenia cywilizacyjne, genomika, odżywianie jako profilaktyka prozdrowotna, zagadnienia związane z upowszechnianiem nauki, rola słowa w cywilizacji obrazkowej, humorystyczna groteska. Wygłosił ponad 150 wykładów popularyzatorskich i futurologicznych.

Naukowiec i nauczyciel akademicki, uczestnik kilku badawczych stażów zagranicznych w USA, m. in. w Cornell University. W dziedzinie nauk chemicznych autor ponad 40 oryginalnych artykułów naukowych ogłoszonych w anglojęzycznych czasopismach i patentów, a także ponad 50 komunikatów z własnych prac badawczych, w większości przedstawianych na międzynarodowych konferencjach. Laureat nagród za osiągnięcia naukowe. Od 1997 roku współorganizator Festiwalu Nauki w Warszawie, pomysłodawca i redaktor książki „Inżynieria genetyczna - u progu nowej ery” (CUN PAN, Warszawa 2000).

Zimniak twierdzi, że świat jest zbyt ciekawy, żeby poprzestawać na jednym zajęciu, stąd jego zainteresowania: pisarstwo, nauka, publicystyka, fotografia, podróże, nurkowanie i eksploracja wulkanów. Chętnie rozmawia z ludźmi, którzy potrafią nie tylko mówić, ale także słuchać. Więcej informacji i dane kontaktowe na stronie autora: „http://zimniak.art.pl/”. Kontakt możliwy również przez Encyklopedię.

Całość twórczości Zimniaka można poznać poprzez edycję Dzieł, które w 2015 roku zaczęło publikować wydawnictwo Solaris w serii Archiwum polskiej fantastyki

Spis treści

Dzieła zebrane

seria Dzieła zebrane Andrzeja Zimniaka

Enkel

Dragomir

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

Linki

Cytaty

  • "Kiedyś to było kiedyś. Słońce świeciło jaśniej, gwiazd było więcej".

Andrzej Zimniak "Śmierć ma zapach szkarłatu"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony