Anatolij Dnieprow

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anatolij Dnieprow
Dnieprow.jpeg
Data i miejsce urodzenia 18 listopada,1919
Dniepropietrowsk
Data i miejsce śmierci 5 października 1975
Narodowość Rosja


Spis treści


Anatolij Dnieprow. Prawdziwe nazwisko - Anatolij Mickiewicz.

Rosyjski pisarz sf, dziennikarz, jeden z głównych i najbardziej oryginalnych autorów „trzeciej fali” radzieckiej fantastyki naukowej lat sześćdziesiątych XX wieku.

Z wykształcenia fizyk. W czasie II wojny światowej działał w radzieckim wywiadzie, służył jako specjalista od szyfrów w sztabie Rommla w Północnej Afryce, potem działał we Włoszech. Podczas konferencji poczdamskiej był tłumaczem marszałka Żukowa. Po demobilizacji podjął działalność naukową, pracował w Akademii Nauk ZSRR, w jednym z wojskowych instytutów badawczych.

Taka biografia nie mogła nie wywrzeć wpływu na twórczość Dnieprowa, w której wszechobecna była tematyka antywojenna oraz kwestia odpowiedzialności naukowca za swoje odkrycia. W centrum swych utworów Dnieprow umieszczał zawsze jakiś niesamowity wynalazek.

Pierwsze opowiadanie opublikował dość późno, bo dopiero w roku 1958 („Korabliekruszenije”). Wkrótce potem światło dzienne ujrzała mikropowieść „Suema” - jeden z pierwszych utworów w radzieckiej fantastyce o rozumnych robotach. To właśnie Dnieprow w swoich tekstach przedstawił szerokiemu kręgowi czytelników całe spektrum socjalnych i technicznych problemów związanych z zastosowaniem cybernetyki i inteligentnej elektroniki. W opowiadaniu „Kraby idut po ostrowu” zastosował prawidła ewolucji darwinowskiej do automatów komórkowych von Neumanna. W 1960 r. utwory te weszły w skład pierwszej książki Dnieprowa – zbioru mikropowieści i opowiadań „Urawnienije Makswella”, dzięki któremu zaliczony został do czołowych postaci radzieckiej sf.

Na początku lat sześćdziesiątych Dnieprow odszedł od nauki i podjął pracę w redakcji miesięcznika „Tiechnika-mołodieży”, gdzie kierował działem literatury sf. W tym czasie zaczął też interesować się biologią molekularną i problemem manipulacji psychobiologicznymi funkcjami człowieka. Tematyce tej poświęcona została mikropowieść „Glinianyj bog” (1963), w której opisano skutki zamiany atomu węgla w podstawie chemicznej struktury żywych organizmów na krzem. Oto na tajnym poligonie na Saharze powstaje nowa rasa superżołnierzy – krzemowoorganicznych cyborgów. Podobną tematyką zajął się Dnieprow w opowiadaniach „Piatoje sostojanije” (1961), w którym uczeni próbują zbudować żywą komórkę, „Ferma „Stanliu”” (1964) i „Tragiedija na ulice Paradiz” (1961), gdzie bodaj po raz pierwszy w radzieckiej fantastyce zostały opisane klony.

Kontynuacja tej tematyki doprowadza Dnieprowa do kolejnego problemu – możliwości ukierunkowanej ingerencji w sferę emocji i świadomości. Opowiadania „Banka biez nakliejki” (1964), „Gołowa naprokat” (1965), „Czełowiek dlia archiwa” (1967) i „Proroki” (1970) zajmują się neutronową teorią myślenia, chemiczną naturą pamięci i elektronowej naturze impulsu nerwowego. Z kolei w opowiadaniu „Formuła biessmiertija” (1962) pojawia się pełen zapis ludzkiej osobowości (dla przesłania i odtworzenia jej na innej planecie), hodowla dzieci w sztucznej aparaturze, zmiana „programu rozwoju” człowieka, zapisanego w DNA, dla zwalczenia starości i śmierci.

Dnieprow pisał również pamflety („Mir, w kotorom ja iscziez”, 1961) i opowiadania humorystyczne („Koniec „Ryżej chrizantiemy””, 1963, „Interwju s riegulirowszczikom ulicznogo dwiżenija”, 1964).

Pod koniec swojego życia Dnieprow pracował w Instytucie Ekonomiki i Stosunków Międzynarodowych, mieszkał w Moskwie, interesowały go problemy czasu, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w opowiadaniach „Tam, gdie konczajetsia rieka” (1966) i „Smiesznoj baobab” (1970).

Dnieprow zmarł w 1975 r.

Bibliografia

Udział w projektach międzyautorskich

 • Posliesłowije k Uellsu, Uzupełnienia do Wellsa Claps 18
  • Czełowiek-niewidimka, 1963 (mikroopowiadanie), Niewidzialny człowiek
  • Maszina wriemieni, 1963 (mikroopowiadanie), Wehikuł czasu
  • Borba mirow, 1963 (mikroopowiadanie), Wojna światów
  • Pierwyje liudi na łunie, 1963 (mikroopowiadanie), Pierwsi ludzie na Księżycu

Mikropowieści

Opowiadania

(dwa ostatnie opowiadania opublikowane zostały bez podania tytułów oryginalnych; porównanie treści tłumaczeń z treścią dostępnych opowiadań Anatolija Dnieprowa w oryginale nie pozwoliły na ich identyfikację)

Zbiory opowiadań

 • Urawnienija Makswella, 1960
 • Mir, w kotorom ja iscziez, 1962
 • Formuła biessmiertija, 1963
 • Purpurnaja mumija, 1965
 • Proroki, 1971
 • Formuła biessmiertija, 1972

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony