A.I. Sztuczna inteligencja

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
A.I. Sztuczna inteligencja (2001)

Steven Spielberg
Artificial Intelligence: AI

AI sztuczna inteligencja.jpg
Scenariusz: Steven Spielberg
Ian Watson
Muzyka: John Williams
Zdjęcia: Janusz Kamiński
Występują: Haley Joel Osment
Jude Law
Frances O'Connor
William Hurt
Brendan Gleeson
Sam Robards
Produkcja: USA
Wielka Brytania
Typ film
Gatunek Sci-Fi, Dramat
Czas 145 min.


Spis treści

Fabuła

Jest wiek XXI. Zasoby naturalne wyczerpują się w zastraszającym tempie, a Ziemi grozi zagłada. Znaczną część jej mieszkańców stanowią roboty, które w wyglądzie zewnętrznym niczym nie różnią się od ludzi. Powstają coraz to nowe formy robotów - sztucznych inteligencji. Jednym z nich jest mały chłopiec android, który wyrusza w emocjonalną podróż. Chce się dowiedzieć, czy może być czymś więcej niż maszyną. On kocha i chce być kochanym.

Ciekawostki

  • Opuszczając swój dom przy Long Island Steven Spielberg natychmiast poleciał do Anglii. Wkrótce po jego przyjeździe Stanley Kubrick pokazał mu tysiące storyboardów wykonanych przez sławnego ilustratora książek, Chrisa Bakera (znanego jako Fargon), oraz dwa omawiane projekty wprowadzenia filmu na ekrany. Kubrick wymusił na Spielbergu przysięgę zachowania tajemnicy pod groźbą kary ekskomuniki z jego życia i kazał założyć oddzielną linię telefoniczną, żeby mogli się komunikować bezpośrednio w sprawie tego projektu.
  • Postać Teddy'ego zagrała w rzeczywistości grupa Teddych. 'Bohater' - główny miś używany w zbliżeniach i w scenach z aktorami, grał najważniejszą rolę. Miś-bohater składał się z ponad dwudziestu motorków umieszczonych w jego małym ciele. 24 z nich znajdowały się w samej głowie, wiele kontrolowało złożone ruchy twarzy.
  • W scenach dziejących się w wodnym parku rozrywki na Manhattanie, aby stworzyć odpowiednią atmosferę użyto prawdziwego lodu, po osiem ton dziennie, żeby mimo gorących świateł stworzyć odpowiednią iluzję.
  • Innowacją było użycie maskowania blue boxem niektórych części robotów, a następnie uwypuklanie ich przez komputerowy obraz. Dzięki tej technice widzowie mają wrażenie, że patrząc na wirujące mechanizmy widoczne pod syntetycznym ciałem, widzą na wskroś żyjącą, poruszającą się istotę.
  • Jednym z wyzwań dla Haleya Joela Osmenta było utrzymanie w niektórych scenach ciężkiego misia. Teddy waży ponad trzydzieści funtów (ok. 15 kilo) - sporo ważą zdalnie sterowane motorki umieszczone na jego ciele.
  • W Stan Winston Studios stworzono sześć wersji Teddy'ego, niektóre z nich miały wyspecjalizowane funkcje. Jedna była stworzona do noszenia misia przez członków obsady. Był "przebiegający Teddy", "kaskader Teddy" jak również pół-Teddy. Kilka twarzy Teddy'ego zostało zaprojektowanych do tworzenia pojedynczych min, jak uśmiech lub zmarszczenie brwi.

Nagrody i nominacje

  • NOMINACJE (2) OSCARY
    • Najlepsza muzyka oryginalna John Williams
    • Najlepsze efekty specjalne - Dennis Muren, Scott Farrar, Stan Winston, Michael Lantieri
  • Złote Globy 2002 NOMINACJE
    • Najlepszy aktor drugoplanowy Jude Law
    • Najlepszy reżyser Steven Spielberg
    • Najlepsza muzyka John Williams

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony